Netanjahu hovořil o Íránu s Macronem, Merkelovou a Putinem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí telefonicky hovořil s nejvyššími představiteli Francie, Německa a Ruska o údajných dokumentech dokazujících jaderné ambice Íránu, které prý Teherán neopustil ani po podpisu mezinárodní jaderné dohody. Kopie těchto dokumentů má podle televizního projevu izraelského ministerského předsedy Tel Aviv k dispozici.

Úřad izraelského premiéra v pondělí zároveň oznámil, že Izrael v příštích dnech vyšle do Německa a do Francie „profesionální tým se získanými detailními dokumenty o snaze Íránu opatřit si jaderné zbraně“.

Podle mluvčího německé vlády provede Berlín detailní analýzu izraelských informací o jaderných aktivitách Teheránu. Mluvčí dodal, že tyto informace musí rovněž okamžitě vyhodnotit Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

„Je zřejmé, že mezinárodní společenství mělo pochybnosti o tom, že Írán provádí pouze mírový jaderný program,“ řekl mluvčí. „Právě z tohoto důvodu byla podepsána v roce 2015 jaderná dohoda, která obsahovala rovněž nebývalý, důkladný a rozsáhlý systém dohledu prováděného Mezinárodní agenturou pro atomovou energii,“ dodal s tím, že je velmi důležité „v tomto nezávislém dohledu pokračovat“.

Pondělní telefonát s Netanjahuem potvrdil Kreml. Ve stručné zprávě uvedl, že prezident Vladimir Putin s izraelským premiérem posoudili „situaci kolem íránského jaderného programu“. Putin přitom zdůraznil, že dohodu s Íránem musejí všechny zainteresované strany úzkostlivě plnit.

Netanjahu dnes v mimořádném televizním projevu obvinil Teherán, že po podepsání jaderné dohody v roce 2015 lhal a nadále rozšiřoval své schopnosti v oblasti vývoje jaderných zbraní a uchovával dokumenty o svém jaderném programu. Tajné spisy chce v budoucnu využít při výrobě jaderných zbraní, řekl premiér.

Izraeli se podle Netanjahua podařilo získat úplné kopie íránských jaderných archivů, Spojené státy prý potvrdily jejich věrohodnost. Dokumenty byly od roku 2017 uloženy v tajné lokalitě v Teheránu. Íránská státní televize vzápětí projev izraelského premiéra označila za propagandu plnou nepodložených obvinění.

 

 

Zdroj: ČTK

Netanjahu hovořil o Íránu s Macronem, Merkelovou a Putinem Foto: yakub88 / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Putin a Macron pro zachování dohody s Íránem

  Společnost ·

  Prezidenti Ruska a Francie Vladimir Putin a Emmanuel Macron se v dnešním telefonickém rozhovoru vyslovili pro zachování a "bezpodmínečné plnění" dohody o íránském jade…

 2. Hotelová skupina AccorHotels kupuje Mövenpick

  Byznys ·

  Francouzská hotelová skupina AccorHotels převezme za 560 milionů švýcarských franků (téměř 12 miliard Kč) švýcarského konkurenta Mövenpick Hotels & Resorts. Firma …

 3. Slunce může prodloužit život až o dva roky

  Společnost ·

  Podle rozsáhlé švédské studie může slunění prodloužit život až o dva roky díky větší produkci vitamínu D. Musíme se však řídit některými pravidly, abychom se vyhnuli k…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.