Nespolehlivých plátců DPH je mezi firmami 165

Počet nespolehlivých plátců v registru plátců daně z přidané hodnoty (DPH) stoupl do února na 165 firem. Oproti listopadu jde o desetiprocentní nárůst. Téměř 70 procent společností v registru jsou malé firmy s tržbami do deseti milionů korun. Vyplývá to z dnes zveřejněné analýzy poradenské firmy Bisnode.

Loni v dubnu, po roce fungování registru, bylo nespolehlivých plátců DPH z řad firem 62. Přestože většina firem na seznamu má obrat do 10 milionů korun, v registru v současnosti nejvíce přibývá společností s tržbami mezi deseti a 60 miliony korun.

"Registr nespolehlivých plátců DPH, který vznikl jako opatření proti daňovým únikům a podvodům, po téměř dvou letech svého fungování postupně začíná plnit svou funkci. Počet nespolehlivých plátců kontinuálně roste. Navíc od letošního roku finanční správa zpřísnila podmínky takzvaného nespolehlivého plátce, a tak očekáváme, že se počet společností v registru bude i nadále zvyšovat," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Na listině neplatičů DPH skončí každý, kdo dluží za poslední minimálně tři měsíce na DPH více než deset milionů korun. Za nespolehlivou je považována i ta firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500.000 korun. Do registru se dostávají také podniky, které jsou podezřelé z účasti na podvodu.

Od loňského října pak může být za nespolehlivého plátce DPH označena i společnost, která opakovaně neplní lhůty pro povinná podání. Od letošního ledna přibylo ještě další zpřísnění, které postihne zejména společnosti sídlící na virtuálních adresách.

Zdroj: ČTK

Nespolehlivých plátců DPH je mezi firmami 165 Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.