Nespokojeným evropským zemědělcům může pomoci migrační krize

Evropským farmářům, kteří v pondělí v Bruselu protestovali proti nízkým výkupním cenám mléka, by mohla v jejich situaci pomoci nynější migrační krize. S ní je totiž spojena potřeba zajistit jídlo pro ty, kteří nyní do evropských zemí přicházejí. Jako určitou obecnou možnost to na závěrečné tiskové konferenci po včerejším mimořádném jednání ministrů zemědělství EU řekl místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen.

Připomněl, že jak tíživá situace v zemědělství, kde nadbytek mléka vedl k propadu cen a tedy jen velmi nízkým výdělkům farmářů, tak migrační krize, si žádají řešení na evropské úrovni.

„Musíme hledat synergie mezi odpověďmi. Proto vznikl uvnitř komise nápad, že bychom mohli některé nástroje využít společně. Podpořit zemědělství a zároveň řešit nutriční potřeby těch, kdo to nejvíce potřebují, včetně například uprchlíků,“ prohlásil Katainen.

Upozornil ale zároveň, že se jedná jen o předběžně diskutovaný nápad bez jakýchkoliv konkrétních závěrů. „Evropských zdrojů by mělo být využito co nejefektivněji. Tento názor podpořily také některé členské země,“  dodal představitel evropské exekutivy.

Katainen ministrům zemědělství osmadvacítky představil základní obrysy souboru opatření na pomoc farmářům. Celkem by mělo jít asi o 500 milionů eur (skoro 14 miliard Kč). Detaily zatím poměrně obecného plánu, v jehož jádru bude podpora producentů mléka napříč unijními zeměmi, mají být zveřejněny v příštích dnech.

 

Zdroj: ČTK

 

Nespokojeným evropským zemědělcům může pomoci migrační krize Foto: ČTK/ZUMA/Delmi Alvarez

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.