„Nesmíme být ztuhlí strachem“ - Cameron vyzval Británii, aby se připojila k náletům na islamisty

Britský premiér David Cameron řekl v projevu před Valným shromážděním OSN, že chce, aby se jeho země zapojila do leteckých úderů proti pozicím radikálního hnutí Islámský stát. Irácká vláda podle Camerona požádala Británii o pomoc. Premiér kvůli podpoře vojenské akce na pátek svolal schůzi parlamentu.

Spojené státy se svými spojenci podnikli zatím na 200 leteckých útoků na pozice islamistů v Iráku. Podle tamního premiéra Hajdara Abádího radikálové z IS ovládají nejméně čtvrtinu iráckého území a přibližují se k Bagdádu.

„Nesmíme být tak ztuhlí strachem, abychom nedělali vůbec nic,“ řekl podle agentury Reuters Cameron. „Musíme jednat v našem vlastním národním zájmu, abychom ochránili náš lid a naši společnost. Tudíž je správné, aby se Británie nyní posunula do nové akční fáze,“ sdělil také Cameron.

Podle Camerona má IS „nezdravý extremistický pohled na svět“. Na pátek proto svolal britský parlament, který aktuálně od poloviny září na měsíc nezasedá, aby hlasoval o tom, zda umožní britskému královskému letectvu zaútočit na cíle IS v severním Iráku. Akci podporují všechny tři hlavní strany, a návrh by měl pohodlně projít, napsal Reuters.

USA a spojenci začali tento týden poprvé bombardovat i pozice radikálů z IS v Sýrii. Cameron, který se ve středu na okraj rozpravy Valného shromáždění OSN sešel k přímému rozhovoru s íránským prezidentem Hasanem Rúháním, v projevu později prohlásil, že Írán by měl dostat příležitost ukázat, že může přispět k řešení v Sýrii. O tom, že by se Británie mohla zapojit do ozbrojené kampaně spojenců také v této zemi, se ale podle agentury AP nezmínil.

Ve středu se Cameron v OSN sešel s iráckým premiérem a uvedl, že irácká vláda o britské letecké útoky požádala. O navrhované ozbrojené akci bude dnes podrobněji jednat s vládou. V New Yorku ale vyloučil, že by součástí akce bylo vyslání britských vojáků na irácké území.

Zdroj: ČTK

„Nesmíme být ztuhlí strachem“ - Cameron vyzval Británii, aby se připojila k náletům na islamisty Foto: Britský premiér David Cameron při projevu v OSN Zdroj: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.