„Nepříznivou situaci ve školství by změnilo zdvojnásobení učitelských platů,“ říká Bohumil Kartous

České školství trpí nedostatkem mladých a kvalitních učitelů. A nejen tím. Na základních nebo středních školách také zoufale chybějí mužští kantoři. Řešení zkvalitnění českého školství je přitom podle vedoucího komunikace vzdělávacího Think-Tanku EDUIN Bohumil Kartouse jednoduché - rapidně zvýšit platy učitelům a to až o 100 procent. Pětiprocentní navýšení platů podle něj situaci nevyřeší.

Na školách budou do několika let chybět učitelé fyziky, chemie a dalších důležitých předmětů. Problémem školství jsou také stárnoucí kantoři. Jejich průměrný věk je 50 let, hůře se adaptují a odmítají se dál rozvíjet. V neposlední řadě je to také nedostatek mužských učitelů na mateřských, základních a středních školách. Důvodem feminizace učitelské veřejnosti je podle Kartouse jednak historický, kdy na přelomu 19. a 20. století došlo k velké emancipaci žen v oblasti vzdělávání. „Pokud se bavíme o těch současných faktorech, tak velký důvod, proč je menší poměr mužů na školách je ten, že jejich platové ohodnocení jim často nestačí k tomu, aby se zhostili role hlavy rodiny,“ řekl na rádiu Zet.

A právě mzdy by podle Kartouse mohly problémy ve školství vyřešit, konkrétně jejich radikální navýšení. „V tomhle ohledu bych citoval Pavla Kysilku, bývalého generálního ředitele České spořitelny, který nedávno ve veřejné diskuzi navrhoval, že by klidně navýšil platy učitelům o 100 procent. Já s tím naprosto souhlasím s tím, že je nutno počítat, že se efekt tohoto navýšení projeví nikoliv za rok nebo za pět let, ale za patnáct let. Musela by to být dlouhodobá systémová změna,“ uvedl. Systém je totiž podle Kartouse třeba nastavit tak, aby bylo jasné, že v něm skutečně fungují kvalitní učitelé. To znamená, aby nedošlo ke zvýšení platů a zároveň nezůstala situace taková, jaká je.

„V okamžiku, kdybychom do toho systému nalili tolik peněz, tak by bylo jednoduší pedagogickou veřejnost lépe kultivovat,“ vysvětluje Kartous. 

Ministr financí Andrej Babiš řekl v reakci na současnou kampaň školských odborů, která nese název Konec levných učitelů, že si kantoři zvýšení platů zaslouží. Přidal by jim pět procent. Toto navýšení ale bude podle Babiše záviset na výběru daní. „Obávám se, že plošné pětiprocentní navýšení platů bez ohledu na to, jestli budou lépe ohodnoceni dobří učitelé nebo nebudou, nemůže přinést z hlediska systémové změny žádné zlepšení,“ uvedl Kartous. 

Platy učitelů a dalších pracovníků škol loni rostly pomaleji než v jiných sektorech ekonomiky. Zatímco průměrné hrubé platy v nepodnikatelské sféře se zvýšily o 3,5 procenta na 26 787 korun, pracovníkům škol a školských zařízení rostly platy o 2,2 procenta na 23 579 korun.

 

 

Celý rozhovor s vedoucím komunikace vzdělávacího Think-Tanku EDUIN Bohumilem Kartousem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

„Nepříznivou situaci ve školství by změnilo zdvojnásobení učitelských platů,“ říká Bohumil Kartous Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.