„Nepodléhejme protisymbolové hysterii,“ říká v souvislosti s vlajkou Konfederace expert

Zákonodárci americké Jižní Karolíny čelí tlaku, aby odstranili z budovy parlamentu vlajku Konfederace, kterou mnozí vnímají jako rasistický symbol spojený s otrokářskou érou. Podle vysokoškolského pedagoga a autora knihy Pravicový extremismus a radikalismus v České republice Miroslava Mareše si rasisté a extrémisté vlajku pouze přisvojují a snaží se na této symbolice stavět svoji politiku. „Rozhodně se nedá říci, že každý, kdo užívá jižanskou vlajku, je apriori rasista,“ uvádí Mareš.

Diskuzi okolo vlajky Konfederace rozpoutal v posledních dnech jednadvacetiletý Dylan Roof, který je obviněn z vraždy devíti černochů spáchané minulou středu v charlestonském kostele. Roof na několika fotografiích, které zveřejnila americká média minulý víkend, tuto vlajku drží. V reakci na zveřejněné fotografie se některé americké podniky včetně největšího maloobchodního řetězce Wal-Mart rozhodly odstranit ze svých obchodů veškeré zboží, na kterém je vlajka americké Konfederace zobrazena. Opatření proti propagaci prodeje sporné vlajky ohlásil i internetový vyhledávač Google, prodejci Amazon, eBay i Sears. 

Podle profesora Mareše je konfederační vlajka pro jih Spojených států především značkou identity jeho obyvatel, tedy oblasti, ze které pocházejí. „Samozřejmě historicky má i tu konotaci, že jih byl ve válce Severu proti Jihu v americké občanské válce spojen s těmi, kteří hájili otroctví, zatímco sever byl proti němu, a proto se této vlajky zmocnili i někteří rasisté, kteří na tom staví svoji politiku,“ vysvětloval Mareš.

Zvláštního významu pro neonacisty nebo rasisty může v některých kontextech nabývat i řada dalších symbolů. Například se jedná o Keltský kříž někdy zvaný také Odinův kříž, který je původně symbolem starověkých Keltů z Irska a Skotska. V jeho případě došlo k tomu, že už ve třicátých a čtyřicátých letech začali tuto symboliku používat některé organizace v zemích, kde Keltové žili. „Po válce se Keltský kříž objevil někdy jako náhrada svastiky ... a začali to užívat i lidé v pravicově-extrémistické scéně,“ řekl Mareš. 

Další symboliku pak mohou mít i barvy, zejména pak červená, bílá a černá. Tuto kombinaci nepoužívají pouze pravicoví extrémisté, kteří čerpají z nacistické historie, ale i jejich odpůrci. „Červená a černá jsou barvy spjaté s anarchistickým potažmo s anarchokomunistickým a komunistickým hnutím a tyto barvy vypadají ve své kombinaci velice efektně, proto jsou hojně využívány,“ řekl Mareš.

V rozhovoru byla řeč byla i o číslech s rasistickou symbolikou nebo o oblečení, kterým neonacisté a rasisté vyjadřují příslušnost k různým skupinám. Celý záznam rozhovoru s Miroslavem Marešem si můžete přehrát v playeru výše.

Podrobněji se s celou problematikou můžete seznámit v 99 stránkovém Průvodci rasistickou a extremistickou symbolikou Střední policejní školy Ministerstva vnitra v Praze, který je volně dostupný na internetu a obsahuje také příslušné obrázky.

 

 

 

Zdroj: Zet

„Nepodléhejme protisymbolové hysterii,“ říká v souvislosti s vlajkou Konfederace expert Foto: ČTK/ZUMA/Tampa Bay Times

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.