reklama

„Nepodléhejme protisymbolové hysterii,“ říká v souvislosti s vlajkou Konfederace expert

Zákonodárci americké Jižní Karolíny čelí tlaku, aby odstranili z budovy parlamentu vlajku Konfederace, kterou mnozí vnímají jako rasistický symbol spojený s otrokářskou érou. Podle vysokoškolského pedagoga a autora knihy Pravicový extremismus a radikalismus v České republice Miroslava Mareše si rasisté a extrémisté vlajku pouze přisvojují a snaží se na této symbolice stavět svoji politiku. „Rozhodně se nedá říci, že každý, kdo užívá jižanskou vlajku, je apriori rasista,“ uvádí Mareš.

Mohlo by vás zajímat

Diskuzi okolo vlajky Konfederace rozpoutal v posledních dnech jednadvacetiletý Dylan Roof, který je obviněn z vraždy devíti černochů spáchané minulou středu v charlestonském kostele. Roof na několika fotografiích, které zveřejnila americká média minulý víkend, tuto vlajku drží. V reakci na zveřejněné fotografie se některé americké podniky včetně největšího maloobchodního řetězce Wal-Mart rozhodly odstranit ze svých obchodů veškeré zboží, na kterém je vlajka americké Konfederace zobrazena. Opatření proti propagaci prodeje sporné vlajky ohlásil i internetový vyhledávač Google, prodejci Amazon, eBay i Sears. 

Podle profesora Mareše je konfederační vlajka pro jih Spojených států především značkou identity jeho obyvatel, tedy oblasti, ze které pocházejí. „Samozřejmě historicky má i tu konotaci, že jih byl ve válce Severu proti Jihu v americké občanské válce spojen s těmi, kteří hájili otroctví, zatímco sever byl proti němu, a proto se této vlajky zmocnili i někteří rasisté, kteří na tom staví svoji politiku,“ vysvětloval Mareš.

Zvláštního významu pro neonacisty nebo rasisty může v některých kontextech nabývat i řada dalších symbolů. Například se jedná o Keltský kříž někdy zvaný také Odinův kříž, který je původně symbolem starověkých Keltů z Irska a Skotska. V jeho případě došlo k tomu, že už ve třicátých a čtyřicátých letech začali tuto symboliku používat některé organizace v zemích, kde Keltové žili. „Po válce se Keltský kříž objevil někdy jako náhrada svastiky ... a začali to užívat i lidé v pravicově-extrémistické scéně,“ řekl Mareš. 

Další symboliku pak mohou mít i barvy, zejména pak červená, bílá a černá. Tuto kombinaci nepoužívají pouze pravicoví extrémisté, kteří čerpají z nacistické historie, ale i jejich odpůrci. „Červená a černá jsou barvy spjaté s anarchistickým potažmo s anarchokomunistickým a komunistickým hnutím a tyto barvy vypadají ve své kombinaci velice efektně, proto jsou hojně využívány,“ řekl Mareš.

V rozhovoru byla řeč byla i o číslech s rasistickou symbolikou nebo o oblečení, kterým neonacisté a rasisté vyjadřují příslušnost k různým skupinám. Celý záznam rozhovoru s Miroslavem Marešem si můžete přehrát v playeru výše.

Podrobněji se s celou problematikou můžete seznámit v 99 stránkovém Průvodci rasistickou a extremistickou symbolikou Střední policejní školy Ministerstva vnitra v Praze, který je volně dostupný na internetu a obsahuje také příslušné obrázky.

 

 

 

Zdroj: Zet

„Nepodléhejme protisymbolové hysterii,“ říká v souvislosti s vlajkou Konfederace expert Foto: ČTK/ZUMA/Tampa Bay Times

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.