Nepodařilo se dosáhnout shody o íránském jaderném programu, rozhovory budou pokračovat

Šesti velmocím a Íránu se nepodařilo v termínu, který končí dnes, vyjednat konečnou dohodu o íránském jaderném programu. Vyjednávači se proto sejdou znovu nejspíš v prosinci v Ománu. S odvoláním na zdroje blízké současnému vídeňskému kolu jednání to oznámila agentura Reuters.

Detaily a podmínky dalšího jednání ještě nejsou známy. Írán prý ale nemůže zatím doufat v uvolnění mezinárodních sankcí. Íránská agentura IRNA i dnes tvrdí, že se o konečné dohodě stále jedná.

Velmoci (USA, Rusko, Francie, Británie, Čína a Německo) s Íránem bez úspěchu 12 let vyjednávaly kvůli podezření, že Íránci v rámci svého jaderného programu vyvíjejí atomovou bombu. Loni se podařilo pokročit: Írán za menší ústupky získal uvolnění části sankcí a do dnešní půlnoci měl vyjednat konečnou dohodu. Pokud by se vzdal problematických aktivit ve svých jaderných provozech, což je hlavně obohacování uranu, mohl získat dosáhnout zrušení protiíránských sankcí.

„Trochu se pokročilo. Musíme ale některé otázky projednat se svými vládami. Sejdeme se znovu do konce roku,“ citoval svůj zdroj Reuters.

Ve Vídni se intenzivně vyjednávalo týden za účasti i ministrů zahraničí. Diplomaté ale předem upozorňovali, že konečná dohoda je daleko, protože rozpory jsou stále značné.

 

Zdroj: ČTK

Nepodařilo se dosáhnout shody o íránském jaderném programu, rozhovory budou pokračovat Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Letní letná přijde letos se zimním projektem

    ·

    Cirkusový festival s desetiletou tradicí, Letní Letná, připravuje zimní projekt s názvem LeDní LeTná. Organizátoři slibují připomenutí toho nejzajímavějšího z letního …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.