Nepřímou podporu na výzkum chtějí více domácí podniky, zahraniční si říkají o více peněz

Jakým způsobem využívaly soukromé podniky daňové odpočty na výzkum a vývoj? To ukazují informace zveřejněné Českým statistickým úřadem (ČSÚ), které vypovídají o nepřímé veřejné podpoře výzkumu a vývoje v soukromém sektoru za rok 2016. Podle těchto údajů celkové výdaje v Česku na vědu a výzkum představovaly 80,1 miliardy korun. Firmy pak dosáhly na podporu v hodnotě 5,3 miliard korun. Daňové odpočty odpovídaly 2,4 miliardám a přímá podpora dosahovala na 2,5 miliardy korun. Více o tom hovořil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

Přímá podpora pak představuje prostředky z Evropských fondů, Technologické agentury nebo Ministerstva průmyslu. Podniky poté podle Vlka získané dotační prostředky kofinancují.

Nepřímá podpora výzkumu a vývoje soukromým podnikům od roku 2005 kontinuálně stoupala. V roce 2016 se trend poprvé zastavil. Pravděpodobnou příčinou poklesu byl postoj finančních úřadů.

Nepřímou podporu využívají jak domácí, tak zahraniční podniky. V roce 2016 pak detailně šlo o 359 subjektů. Domácích bylo 889. V celkovém zúčtování ale nepřímou podporu v největší míře využívaly zahraniční podniky. V celkovém zúčtování dosáhly na 1,3 miliardy korun. Na druhé straně domácí podniky obdržely 968 milionů korun.

„Nejvíce čerpají nepřímou podporu podniky ve zpracovatelském průmyslu, hodně je zastoupena mezi podniky v informačních a komunikačních technologiích. Daňové odpočty si uplatňuje také 24 podniků z oblasti peněžnictví a bankovnictví,“ řekl Aleš Vlk na portálu Youradio News.

Více informací se dočtete ZDE.

 

 

Zdroj: Youradio News

Nepřímou podporu na výzkum chtějí více domácí podniky, zahraniční si říkají o více peněz Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. V EU klesl v březnu prodej aut o pět 5,3 %

  Byznys ·

  Prodej nových osobních aut v EU se v březnu poprvé v letošním roce snížil. Celkem bylo zaregistrováno více než 1,79 milionu vozů, o 5,3 procenta méně než ve stejném mě…

 2. Ředitel CIA se sešel v KLDR s Kim Čong-unem

  Společnost ·

  Spojené státy jednají se Severní Koreou o chystaném summitu na nejvyšší úrovni. Ve středu o tom informovala mluvčí Bílého domu, která zároveň popřela, že by se rozhovo…

 3. Trump i nadále touží po schůzce s Putinem

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump pořád stojí o setkání s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. V pondělí to uvedla mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Dodala nicméně, že p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.