Nepálští šerpové hrozí stávkou, jednají s tamní vládou

Zástupci nepálských horských průvodců se sešli začali jednat s představiteli tamní vlády o možné stávce. Průvodci v pondělí pohrozili, že zruší výpravy na Mount Everest poté, co minulý pátek lavina zabila nejméně 13 jejich kolegů. Šerpové si stěžují především na nedostatečnou finanční pomoc vlády.

Stávka himalájských průvodců by mohla výrazně narušit začínající lezeckou sezonu na Mount Everestu. Bez podpory šerpů by bylo pro většinu horolezců nemožné dosáhnout vrcholu nejvyšší hory světa.

Agentura AFP uvedla, že v základním táboře pod nejvyšším světovým horským velikánem roste kvůli hrozbě stávky napětí. Horolezci zaplatili desítky tisíc dolarů za možnost zúčastnit se výpravy na Mount Everest a nyní se obávají, že se expedice vůbec neuskuteční. Nepálská horolezecká asociace sdělila, že v základním táboře je nyní asi 400 zahraničních horolezců, stejný počet průvodců a množství členů podpůrných týmů, jako jsou kuchaři či nosiči.

Nejničivější lavina v dějinách výprav na nejvyšší horu světa připravila o život 13 průvodců a tři další se pohřešují. Průvodci vyhlásili týdenní smutek, během nějž přerušili expedice z úcty k zemřelým kolegům. Zároveň varovali, že by mohli od tohoto měsíce ukončit všechny výstupy na Everest, pokud vláda do příštího pondělí nesplní jejich požadavky.

Šerpové žádají mimo jiné zvýšení pojistného, větší finanční podporu pro rodiny obětí a nová pravidla zajišťující práva horských průvodců. Vláda zatím souhlasila s jediným požadavkem šerpů, a sice, že vystaví obětem laviny v metropoli Káthmándú pomník.

Bývalý právník Ed Marzec, který plánoval stát se v 67 letech nejstarším Američanem na vrcholu Mount Everestu, oznámil, že se rozhodl odvolat svou misi poté, co jeho tým ztratil pod lavinou jednoho z průvodců.

Ze základního tábora vypověděl, že vztahy mezi některými horolezci a jejich průvodci se zhoršují.

„Atmosféra je tady pěkně nepříjemná. Řada mladých horolezců dychtivých vyrazit na vrchol obchází stany a snaží se přemluvit ostatní horolezce, aby vyvinuli tlak na šerpy a přinutili je výpravy nezrušit,“ řekl Marzec.

Jeho slova potvrdil i horolezecký veterán Tim Rippel, který vede expedice své společnosti Peak Freaks. „Šerpové jsou dopálení, emoce vřou. Začíná to tu být velmi komplikované, napětí roste,“ napsal ve svém blogu Rippel.

Zdroj: ČTK

Nepálští šerpové hrozí stávkou, jednají s tamní vládou Foto: Shutterstock.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.