Nekontrolovaný pád čínské družice lidi neohrozí, podobných případů už bylo několik

Čínská kosmická stanice Vesmírný palác se zřítí nekontrolovaně k Zemi. Podle astrofyzika z Harvardské univerzity Johanathana McDowella k tomu dojde během několika příštích měsíců. Podle očekávání by se tak mělo stát koncem letošního roku nebo počátkem roku 2018. K podobným případům už došlo několikrát a nikdy nebylo zaznamenáno žádné zranění. Lidé by se tak neměli obávat nepříjemných důsledků. 

Družice Vesmírný palác byla vypuštěna na oběžnou dráhu v září roku 2011 a představovala velkou naději čínských ambicí ve vesmíru ve snaze ukázat se jako globální velmoc. Čínská národní vesmírná agentura (CNSA) uskutečnila ruku v ruce s kosmickou stanicí řadu misí, kterých se v některých případech zúčastnili i astronauti. V roce 2012 se do Vesmírného paláce například podívala první čínská kosmonautka Liou Jang.

Loni ovšem vědci z CNSA podle serveru Independent oznámili, že ztratili kontrolu nad Nebeským palácem a že očekávají jeho zřícení na zemský povrch. To ukončilo měsíce trvající spekulace odborníků, kteří opakovaně tvrdili, že se družice chová zvláštně. Během posledních týdnů se Vesmírný palác dostal do hustějších částí zemské atmosféry, když začal rychleji klesat. Tím podle McDowella stoupá šance samotného zřícení.

Největším problémem jsou ovšem vzrůstající obavy, kam kosmický odpad z osmitunového kolosu dopadne. McDowell podle Gurdianu řekl, že podobné události není možné řídit. Dokonce ani pár dní nebo i jednotek hodin před zřícením to není v silách vědců.

Je sice velmi malá pravděpodobnost, že někdo samotný pád družice spatří, protože s největší pravděpodobností dopadne do oceánu. I nadále ovšem existuje šance, že dopadne poblíž oblasti, kde se soustředí lidé.

Podle zpravodajského serveru The Independent je velice obtížné predikovat dopad kosmické stanice kvůli dříve zmíněné ztrátě kontroly nad družicí. Bude záležet na atmosférických podmínkách. Jejich nepatrný výkyv může totiž ovlivnit velmi razantně místo dopadu stanice.

Většina materiálu z Nebeského paláce shoří průletem zemskou atmosférou. Sto kilové kusy ovšem podle McDowella proletí a zřítí se nekontrolovaně k Zemi. Lidstvo by i navzdory těmto nepříjemným slovům nemělo panikařit. V minulosti již totiž podle Gurdianu došlo k opětovným pádům ještě větších vesmírných družic. V žádném případě nebyla hlášena žádná zranění.

V roce 1991 se například zřítila vesmírná stanice Sovětského svazu Saljut 7. Úlomky z družice dopadly nad Argentinou a rozlétly se nad městem Capitán Bermúdez.

Nekontrolovanému dopadu čelil i Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). Její 77 tunová vesmírná stanice Skylab se v roce 1979 nekontrolovaně zřítila a velké kusy dopadly v západoevropském Perthu. 

 

 

Zdroj: Zet

Nekontrolovaný pád čínské družice lidi neohrozí, podobných případů už bylo několik Foto: YouTube / TomoNews US

reklama

Další články

  1. Boje v Iráku zvyšují ceny ropy

    Byznys ·

    Ceny ropy na světovém trhu v pondělí zaznamenaly růst. Důvodem jsou boje v okolí severoiráckého města Kirkúk. Agentura Reuters uvedla, že způsobily krátkodobý výpadek …

  2. Vítězem rakouských voleb je populismus

    Společnost ·

    V rakouských parlamentních volbách zvítězil populismus a alpská země se tak posunula výrazně doprava. Po nedělních parlamentních volbách o tom alespoň referují německá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.