Nekonečný příběh bude pokračovat v pondělí, dohoda o Řecku nevznikla ani tento týden

Vedoucí představitelé eurozóny se podle BBC v pondělí setkají na mimořádném summitu, kde se budou znovu snažit dosáhnout dohody o Řecku. Čtvrteční jednání ministrů financí zemí eurozóny totiž nepřineslo žádný pokrok v jednání o podmínkách uvolnění finanční pomoci zadlužené zemi.

Řecku už zbývá na dosažení dohody velmi málo času. Současný záchranný program vyprší na konci června a bez další finanční pomoci Řecko zbankrotuje. Na konci června totiž bude muset splatit Mezinárodnnímu měnovému fondu 1,6 miliardy eur. Další miliardové splátky věřitelům jsou naplánované na červenec.

Evropská centrální banka podle agentury Reuters dokonce neoficiálně vyjádřila obavy ohledně toho, zda se v pondělí řecké banky vůbec otevřou. Řekové mezitím v obavách o svoje peníze stupňují vybírání hotovosti a převádění peněz do zahraničí. Za poslední tři dny takto z řeckých bank odtekly 2 miliardy eur, což je asi 1,5 procenta celkového objemu vkladů z konce dubna.

Předseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem podle BBC řekl, že je stále možné dosáhnout dohody a tím pádem i prodloužení záchranného programu. „Míč je teď na Řecké straně, aby se chopila této poslední příležitosti,“ uvedl Dijsselbloem.

Řecko zatím odmítá podmínky, které jeho věřitelé, tedy MMF, ECB a Evropská komise požadují jako základ pro uvolnění zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z dříve dohodnutého záchranného programu. Bez těchto peněz Řecku hrozí, že po konci programu, tedy už od 1. července, bude v platební neschopnosti. A věřitelé zase nesouhlasí s protinávrhem řecké strany.


Zdroj: BBC, Reuters, ČTK

Nekonečný příběh bude pokračovat v pondělí, dohoda o Řecku nevznikla ani tento týden Foto: Shutterstock.com: Řecký ministr financí Janis Varufakis a premiér Alexis Tsipras

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.