Nejvyšší standardy nemocnic by měly být v 21. století samozřejmostí, říká ředitel AGEL, J.Dudra

Cílem soukromých i státních zdravotnických zařízení by mělo být poskytování co nejkvalitnější péče. Ve 21. století má mít každá nemocnice vysoký standard. Pacientům musí zajistit kvalitní ubytování, stravu a služby. Na rádiu ZET v pořadu ZET Light to řekl generální ředitel zdravotnické skupiny AGEL Ján Dudra.  

Ján Dudra má specifického koníčka. Působí totiž na záchranné službě, kam jej před deseti lety přivedl osud  kvůli existenčním problémům. Pro Dudru šlo dle jeho slov o velmi negativní  a zároveň silně emotivní období. Záchranná služba se pro něj stala v jednu chvíli jedinou jistotou. Práce se mu ale  postupně  stala koníčkem. V současné době není na výkonu svého povolání záchranáře ekonomický závislý. U záchranky ale zůstal a pracuje tady na poloviční úvazek a svoji práci považuje za formu relaxace.  

 

Jaká by měla být klientská zkušenost, když odcházím ze zdravotnického zařízení Agelu? Co se snažíte prosadit?

Důležité je to brát z aspektu vnímání toho pacienta. Častokrát pacienti chtějí nějaké to pozlátko, jakým je nadstandard nebo nějaký komfort. Na druhou stranu žijeme ve 21. Století, ve kterém by mělo mít každé to zdravotnické zařízení vysoký standard. Musí poskytovat kvalitní ubytování, kvalitní stravu nebo kvalitní služby. Neříkám, že nemocnice, která je krásná, vypiglovaná a obložená mahagonem, je dobrá i medicínsky. Kvalitní a dobrá nemocnice má ale většinou i pěkný vzhled. Jiný pohled je z hlediska bezpečnosti a kvality ty poskytované péče. Jde o faktory, které se již blíží tomu odbornému pohledu. Jde o otázku ohledně poskytování péče se snahou eliminovat rizika, která jako při každé jiné lidské činnosti existují. Tu péči poskytují jenom lidi a ti se mohou také mýlit. Na druhou stranu jsou věci, které systém řízení kvality péče ve zdravotnických zařízeních mohou eliminovat. Čím větší je zásah managementu, lékařů, sester a zaměstnanců, tím je kvalitnější a bezpečnější péče. To považuji za klíčový bod. Úkolem managementu je systémy kvality péče kultivovat. 

Když jste se zmínil o tom, že ČR má ještě prostor v tomto směru pro zlepšení. Vidíte v zahraničí nějaký model, který je pro vás vzorem?

Myslím si, jak se v mnoha oblastech hledá inspirace ve Spojených státech, tak já bych právě ve zdravotnictví inspiraci ve Spojených státech nehledal. Podobně také britský zdravotnický systém nepovažuji za ideální. Obecně v západní Evropě existuje několik studií, které se tímto zabývají. Jednou z těchto studií je Birminghamská studie, která se tímto zabývá a je to právě nějaká kvantifikace medicínské kvality péče. V Čechách se postupně několik zařízení zařazuje do těchto analytických projektů. Myslím si, že je to otázka času, kdy se z toho stane nějaký systém.

 

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže z rozhovoru s Jánem Dudrou. Celý záznam rozhovoru, který vedl člen představenstva Českého fondu půdy a bývalý ředitel Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda, si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: ZET

Nejvyšší standardy nemocnic by měly být v 21. století samozřejmostí, říká ředitel AGEL, J.Dudra Foto: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia: Nemocnice Podlesí (AGEL), operace srdeční chlopně

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.