Největšímu producentovi diamantů firmě De Beers klesl loni zisk o 58 %

Producentovi diamantů společnosti De Beers se snížil loni provozní zisk o 58 procent na 571 milionů dolarů (13,8 miliardy korun). Stalo se tak kvůli slabší těžbě a menším příjmům. Největšímu producentovi klesly celkové tržby o 34 procent na 4,7 miliardy dolarů.

Tržby z prodeje surových diamantů klesly o 36 procent na 4,1 miliardy USD. Firma loni vytěžila 28,7 milionu karátů. Během roku však snížila několikrát svůj cíl těžby z původních 32 až 34 milionů karátů, když cena surových diamantů klesla loni o 15 procent. Letos plánuje vytěžit 26 až 28 milionů karátů, napsala agentura Reuters.

Finanční ředitel Gareth Mostyn odmítl poskytnou odhad poptávky po diamantech nebo vývoje cen v letošním roce. Podle něj je obtížné odhadnout na nejbližší období růst sektoru v Číně, která je druhým největším trhem firmy. Dodal však, že v období Vánoc a na počátku nového roku byla povzbudivá poptávka v USA, což ukazuje, že by se Spojené státy mohly stát hlavním pohonem růstu odvětví.

Firma De Beers vznikla v roce 1888. Zabývá se průzkumem, těžbou a prodejem diamantů, kontroluje více než třetinu celosvětového trhu se surovými diamanty. Těží diamanty v Botswaně, Namibii, Jihoafrické republice a Kanadě. V De Beers vlastní podíl 85 procent těžební společnost Anglo American a 15 procent vláda Botswany.

 

 

Zdroj: ČTK

Největšímu producentovi diamantů firmě De Beers klesl loni zisk o 58 % Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Evropské akcie pokračovaly v prudkém růstu

    Byznys ·

    Evropské akciové trhy včera opět prudce rostly. Akcie bankovních firem se tak dál vzpamatovávaly z předchozích ztrát. Růst vykázaly taktéž akcie francouzských telekomu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.