Největší texaský okres zažaloval Volkswagen o miliardy dolarů

Nejlidnatější texaský okres Harris včera zažaloval německou automobilku Volkswagen o miliardy dolarů za to, že obcházením emisních testů u vozů s naftovými motory porušovala zákony státu Texas o čistotě ovzduší. Okres, jehož metropolí je největší texaské město Houston, se tím přiřadil k rostoucímu počtu podobných žalob, které různé organizace a jednotlivci v USA vznášejí proti Volkswagenu po odhalení, že jeho vozy při měřeních záměrně snižovaly objem vypouštěných zplodin.  

Okres se zhruba čtyřmi miliony obyvateli požaduje, aby státní soud vyměřil Volkswagenu za porušování zákonů pokutu 25 tisíc dolarů na jeden upravený vůz denně. Pokud by žalobě v tomto znění soud dal za pravdu a v okrese by se našlo například tisíc takových vozů, které jezdily po dobu jednoho roku, znamenalo by to pro Volkswagen výdaj přes devět miliard dolarů (219 miliard Kč).

Skandál vypukl 18. září, kdy americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) obvinila Volkswagen, že téměř půl milionu jeho vozů s naftovými motory používalo software, který při testování emisí přepíná motory do režimu nízkých zplodin toxických oxidů dusíku. EPA kvůli tomu může na Volkswagen uvalit pokutu ve výši až 37 500 dolarů na jeden vůz, což by znamenalo maximální pokutu 18 miliard dolarů.

Experti však tak vysoký trest v USA zdaleka nečekají. Podle několika odborníků oslovených listem The Wall Street Journal by ale sankce měly být podstatně vyšší než dosavadní rekord 100 milionů dolarů, kterou loni zaplatily jihokorejské automobilky Hyundai a Kia kvůli klamání spotřebitelů podhodnocenými údaji o spotřebě. Bývalá ředitelka úřadu EPA pro dopravu Margo Ogeová čeká pro Volkswagen pokutu nejméně v řádu stovek milionů dolarů.

Volkswagen minulý týden přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut v celém světě instaloval software umožňující manipulovat s testy emisí. Z nich se jich téměř 150 tisíc prodalo v České republice.

 

Zdroj: ČTK

 

Největší texaský okres zažaloval Volkswagen o miliardy dolarů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.