Největší soukromé vysoké škole v České republice hrozí konec

Největší soukromé vysoké škole v České republice, Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK), hrozí odejmutí oprávnění působit jako VŠ. Akreditační komise uvedla, že v činnosti univerzity se trvale objevují závažné nedostatky. Prorektor UJAK Petr Kolář v České televizi připustil, že věc "může skončit u soudu".

Akreditační komise škole vyčítá, že má příliš málo učitelů na příliš velký počet studujících. Aktuálně jí kvůli tomu odmítla prodloužit akreditaci magisterského oboru speciální pedagogika - učitelství tak, aby tam aspoň mohli dostudovat nynější studenti. O prodloužení akreditace, která vypršela už na konci roku, žádala univerzita již dříve. Komise to loni v září a pak i v prosinci odmítla a nyní zamítla i žádost, aby mohli obor v tomto magisterském programu dostudovat studenti, kteří ho již na UJAK studují. "Přes malé posílení speciálně pedagogických disciplín přetrval hlavní problém, tedy příliš vysoký počet studentů vzhledem k personálnímu zabezpečení oboru. To neumožňuje vytvořit standardní vysokoškolské prostředí a zajistit studentům kvalitní vedení výuky, zejména praxí a diplomových prací," uvedla Akreditační komise.

Škola ještě včera večer na svých internetových stránkách uváděla, že má 10 tisíc studentů, prorektor Kolář však v České televizi řekl, že kvůli aktivitám akreditační komise už na škole studuje jen 5 500 lidí.

Kolář dále uvedl, že považuje návrh na odejmutí oprávnění pro celou školu za absurdní. Školu postoj Akreditační komise podle jeho slov šokoval. Prorektor také zpochybnil některé údaje o poměru počtů studentů a pedagogů v oboru speciální pedagogika - učitelství, jimiž komise dokládá svá tvrzení. Argument o tom, že na škole je příliš málo učitelů na příliš velký počet studujících označil za lichý.

Univerzita J. A. Komenského se potýká s problémy od roku 2010, kdy někteří bývalí pedagogové veřejně mluvili o nízké kvalitě výuky. O rok později Akreditační komise navrhla, aby škola nesměla přijímat nové studenty ke studiu některých programů v několika oborech. Kvůli nízké kvalitě výuky na pobočkách školy ve Starém Hrozenkově a Frýdku-Místku komisaři navrhli tyto pobočky neprodleně zrušit. Škola se odvolala a ministerstvo návrh komise na omezení akreditace zamítlo.

Ministerstvo školství poprvé zrušilo soukromou vysokou školu v roce 2008. Odejmulo státní souhlas Pražskému technologického institutu. Důvodem bylo mimo jiné to, že stěžejní vyučující nebyli kmenovými vyučujícími školy, ale jen externisty s velmi malými úvazky. O dva roky později ukončila výuku i pražská Vysoká škola cestovního ruchu a teritoriálních studií, která fungovala pouhé dva roky. Také v jejím případě bylo důvodem pro odebrání akreditace nedostatečné personální zajištění a neodpovídající publikační činnost pedagogů.

 

Zdroj: ČTK

Největší soukromé vysoké škole v České republice hrozí konec Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.