Největší podíl žen mezi majiteli společností s.r.o. je ve věku nad 60 let

Z celkové podnikatelské základny v České republice tvoří ženy pouhých 25 procent. Čím jsou však ženy starší, tím více náskok mužů stahují. Největší podíl žen podnikatelek je mezi majiteli společností s.r.o. ve věku nad 60 let. V této kategorii je až 40 procent žen. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Bisnode. 

Podíl žen v podnikání se s přibývajícím věkem zvyšuje. Zatímco v nižších věkových kategorií je podíl žen podnikatelek dvacetiprocentní, v té nejvyšší jdou pánům naproti. „Lze tu vidět analogii z takzvaným životním cyklem, který v sobě zahrnuje nejprve budování kariéry, nástup bohatství, stabilitu, rodinu a vnímání bohatství jako celku nejen pro sebe, ale i mezigeneračně. To se pravděpodobně promítá do podvědomí žen, které když cítí významnou stabilitu a vnímají to, že vybudovaly rodinu, tak hledají jiné využití sebe sama. Tím může být právě podnikání,“ řekl na rádiu Zet analytik poradenské společnosti Bisnode Michal Řičař.

Loni také bylo v Česku založeno nejvíce společností s ručením omezeným od roku 2007. Vzniklo 26 tisíc nových firem. „Souvisí to s globálními faktory s tím, že se nám od krizové doby nastartovaly ekonomiky. Právě jedním z hlavních indikátorů toho, že nám ekonomika funguje, je počet zakládaných firem,“ řekl analytik.

 Firmy loni nejvíce zakládali muži ve věkové kategorii 30 až 39 let. „V posledních letech roste ale také podíl mladší generace. Usuzujeme, že je to nejen konsekvencí konjunktury ekonomiky, kdy jsou mladí lidé více motivováni, ale také tím, že přicházejí nové technologie,“ uvedl Řičař.

 

 

Celý rozhovor s analytikem poradenské společnosti Bisnode Michalem Řičařem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Největší podíl žen mezi majiteli společností s.r.o. je ve věku nad 60 let Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.