Největší létající stroj světa Airlander 10 se poprvé odlepil od země

Největší vzdušné plavidlo Airlander 10 ve středu poprvé vzlétlo v centrální Anglii před zraky stovek diváků. Hybridní vzducholoď dlouhá 92 metrů kroužila na nebi asi půl hodiny a opět bezpečně přistála. Stroj by mohl v budoucnu díky svým vlastnostem přispět v nákladní dopravě nebo k ekologickým pozorováním.

Vzducholoď totiž unese deset tun nákladu. Obejde se bez rozjezdové dráhy potřebné pro letadla i bez pozemní asistence, kterou vyžadují klasické vzducholodě jištěné lany. Podle jeho výrobce HybridAir Vehicles má totiž Airlander 10 také velmi nízké náklady na letovou hodinu. Létat s posádkou dokáže až 5 dní v kuse a bez lidské obsluhy až tři týdny.

„Uvažuje se o něm v tom smyslu, že by to byl levný prostředek k dlouhodobému pozorování,“ uvedl již dříve na rádiu Zet letecký publicista Martin Salajka. Mohl by tak sloužit například k ekologickým monitorovacím letům nebo jako vysílací stanice. Díky jeho neuvěřitelné nosnosti by se mohl využívat i k převozu těžkého stavebního materiálu. S jeho nadměrnou rozlohou jsou ale také spojována i jeho největší rizika. Jeho lety budou podle Salajky hodně závislé na stavu počasí. „Zatímco dopravní letadla mají velmi silné motory, které si dokáží poradit například s větrem, tak Airlander by asi měl trochu problém, kdyby se zhoršilo počasí a začalo víc foukat.“

Airlander 10 v sobě kombinuje prvky vzducholodi a letadla. Stejně jako letadlo je stroj poháněn klasickými leteckými motory a je vztlakovým tělesem. Má ale doutníkový tvar, který je naplněn bezpečným héliem, který umožňuje jeho let. „Je to velká britská inovace,“ pochvaloval si ředitel společnosti HybridAir Vehicles Stephen McGlennan, podle kterého si stroj najde mnoho zákazníků ve vojenském i civilním odvětví. Firma plánuje zvýšit svou konkurenceschopnost tím, že vyrobí ještě mohutnější stroj o nosnosti 50 tun.

Projekt původně vznikal pro americkou armádu. „Když se kvůli financím Američané tohoto projektu vzdali, tak se začala vyvíjet civilní verze, o které mluvíme dnes,“ vysvětloval na rádiu Zet publicista.

 

 

Zdroj: Zet, ČTK

Největší létající stroj světa Airlander 10 se poprvé odlepil od země Foto: ČTK/PA/Yui Mok

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.