Největší energetická firma v Polsku si chce od EIB půjčit na investice 13 miliard korun

Největší polská elektrárenská společnost PGE jedná s Evropskou investiční bankou (EIB) o půjčce dvou miliard zlotých (13 miliard korun). PGE chce případnou půjčku od EIB použít na investice. Informoval o tom ředitel varšavské kanceláře EIB Piotr Michalowski. Jednání jsou podle něj v pokročilé fázi.  

Státem kontrolovaná PGE plánuje do roku 2020 investovat do nové kapacity výroby a modernizace současné kapacity na 50 miliard zlotých.

EIB už poskytla energetickým firmám v Polsku v období let 2010 až 2014 na jejich rozvoj úvěry 1,7 miliardy PLN. „Jsme připraveni udržet a dokonce zvýšit objem úvěrů pro polský energetický sektor,“ řekl Michalowski.

Jednání s PGE se týkají dvou projektů, dodal Michalowski. Jeden je z oblasti distribuce elektřiny a druhý se týká paroplynové elektrárny.

EIB rovněž zvažuje půjčku 190 milionů eur (5,2 miliardy Kč) pro druhou největší elektrárenskou firmu Tauron. Tauron chce peníze použít na financování výstavby nového bloku elektrárny Lagisza, který by vyráběl elektřinu ze zemního plynu. Jednání je však zatím jen v počáteční fázi, dokončené by ale mělo být ještě letos.

Prioritou EIB je podpora obnovitelných zdrojů energie. Banka doufá, že nový zákon v Polsku, který by měl začít platit od počátku příštího roku, podpoří obnovitelné zdroje energie a přinese nové investice v této oblasti.

EIB loni poskytla polskému provozovateli plynovodů peníze na financování výstavby části takzvaného severojižního koridoru a je rovněž připravena pomoci s dalšími plynárenskými infrastrukturními projekty, dodal Michalowski. Celkově chce EIB letos udržet celkový objem poskytnutých úvěrů v Polsku nejméně na hodnotě 5,5 miliardy eur.

 

Zdroj: ČTK

 

Největší energetická firma v Polsku si chce od EIB půjčit na investice 13 miliard korun Foto: Profimedia.cz: Sídlo EIB v Lucembursku

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.