Největší banky v Číně budou potřebovat 400 miliard dolarů na splnění nových pravidel

Čtyři největší banky v Číně si nejspíše budou muset zajistit dohromady až 400 miliard dolarů (10,1 bilionu Kč), aby dostály novým globálním požadavkům na výši kapitálu. S odvoláním na zdroje z finančních kruhů to dnes uvedla agentura Reuters.

Rada pro finanční stabilitu (FSB) v pondělí představila konečný návrh nových pravidel, která mají zabránit, aby se 30 systémově důležitých bank ve světě muselo zachraňovat penězi daňových poplatníků. Čína má na seznamu čtyři banky.

Čínští regulátoři tvrdě lobbovali za výjimku z navrhovaného požadavku na tvorbu kapitálových rezerv, které bude možné v případě problémů dané banky odepsat.

FSB, která koordinuje regulaci finančního sektoru ve skupině předních vyspělých a rozvíjejících se zemí G20, v únoru navrhla tuto výjimku pro banky na rozvíjejících se trzích. Po námitkách západních bank, že by to znamenalo nespravedlivou výhodu pro čínské státní banky, v pondělí návrh stáhla. Místo toho ale navrhla delší dobu, po jejímž uplynutí mají banky na mladých trzích nové kapitálové požadavky splňovat.

FSB nyní předpokládá, že banky na vyspělých trzích si do ledna 2019 vytvoří finanční rezervu v objemu nejméně 16 procent hodnoty jejich rizikových aktiv. Do ledna 2022 se má tento podíl zvýšit na nejméně 18 procent. Pro bankovní domy na rozvíjejících se trzích FSB počítá s roky 2025, respektive 2028.

Čtyři největší banky v Číně tak budou zřejmě muset vytvořit kapitálové rezervy v celkové výši až 400 miliard dolarů, i když dříve než v roce 2020 to pravděpodobně nebude. Čínské banky by se ale kvůli tomuto požadavku mohly ocitnout pod tlakem, aby začaly omezovat poskytování úvěrů. Komunistická vláda v Pekingu přitom po finančních institucích žádá, aby podporovaly hospodářský růst. Ekonomická expanze Číny v poslední době zpomaluje.

 

Zdroj: ČTK

Největší banky v Číně budou potřebovat 400 miliard dolarů na splnění nových pravidel Foto: TonyV3112 / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.