Největší automobilový trh slábne, prodej vozů v Číně klesl o více než pět procent

Prodej osobních a lehkých užitkových aut v Číně v červenci meziročně klesl o 5,3 procenta na 1,6 milionu. Slabší byla hlavně poptávka po sportovně-užitkových vozech. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil čínský svaz výrobců automobilů (CAAM). Včetně nákladních aut a autobusů pak prodej klesl o čtyři procenta na 1,9 milionu.

Poptávka na největším automobilovém trhu světa slábne v době očekávaného zpomalení ekonomického růstu a v reakci na to, že Peking zpřísnil kontrolu nad poskytováním úvěrů, aby zmírnil prudký růst zadlužení. Kromě toho narůstají obavy o vliv eskalace obchodního napětí mezi Čínou a USA. CAAM se domnívá, že na současný pokles prodeje nemá obchodní napětí mezi Čínou a USA vliv, mohlo by ale mít dopad na důvěru spotřebitelů později v letošním roce.

Prodej čistě elektrických a hybridních vozů se v červenci díky subvencím a dalším vládním podporám zvýšil o 47,7 procenta na 84.0000. Na celkovém prodeji se však podílel jen pěti procenty.

Prodej SUV, které jsou obvykle světlým bodem automobilového průmyslu, v červenci klesl o 8,4 procenta na 633.000 vozů. Prodej sedanů se snížil o 1,2 procenta na 815.000 vozů.

Podíl na trhu klesl americkým automobilkám, podle některých analytiků je to důsledek čínsko-amerického obchodního napětí. CAAM však uvádí, že spíše než obchodní napětí měl na prodej amerických automobilek vliv nedostatek nových modelů.

Za sedm měsíců letošního roku se celkový prodej vozidel v Číně zvýšil o 4,3 procenta na 16 milionů. Od února, kdy prodej klesl o 11,1 procenta, se prodej aut v Číně stabilně zlepšuje. CAAM očekává, že za celý rok se celkový prodej vozidel zvýší o tři procenta, což by bylo zhruba stejně jako loni. V roce 2016 se však prodej zvýšil o 13,7 procenta, uvedla agentura Reuters.

 

 

Zdroj: ČTK

Největší automobilový trh slábne, prodej vozů v Číně klesl o více než pět procent Foto: xujun / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Inflace v červenci zpomalila na 2,3 procenta

    Byznys ·

    Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zpomalil na 2,3 procenta z červnových 2,6 procenta. Oproti loňskému červenci zdražilo hlavně bydlení a pohonné hmoty. Na…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.