Nejvíce zaměstnanců v říjnu propustily pražské firmy

V říjnu letošního roku nahlásilo hromadné propouštění celkem 28 firem. O práci přijde 1873 zaměstnanců. Nejvíce podniků, které se chystají propouštět, se nachází v Praze a v Moravskoslezském kraji, řekla mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

V Praze nahlásilo hromadné propouštění 11 zaměstnavatelů, dotkne se to 1154 lidí.

„To by mohlo negativně ovlivnit celkovou situaci na trhu práce v tomto regionu,“ podotkla mluvčí. Na konci října evidoval pražský úřad práce 44.785 uchazečů o zaměstnání, což je o 280 více než v září a o 8691 více než loni v říjnu.

V Moravskoslezském kraji přijde kvůli hromadnému propouštění o práci 339 zaměstnanců. Z okresního hlediska je na tom nejhůř Karviná, kde přijde o zaměstnání 324 lidí.

O hromadné propouštění jde tehdy, pokud dostane ve firmě s 20 až 100 zaměstnanci výpověď minimálně 10 lidí. V podniku se 101 až 300 pracovníky aspoň desetina zaměstnanců a ve společnosti s více než 300 zaměstnanci minimálně 30 lidí.

Zatímco na konci října loňského roku umístil Úřad práce ČR 9209 lidí na veřejně prospěšné práce, letos jich bylo ve stejném měsíci 17.758. Nejvíce nezaměstnaných bylo umístěno na veřejně prospěšné práce v Ústeckém kraji, kde tímto způsobem začalo pracovat 2339 lidí, většinou jako uklízeči veřejného prostranství.

Podle Beránkové je značný zájem o rekvalifikační kurzy. Od ledna jimi prošlo 35.227 lidí. Z toho jich 30.779 nějaký kurz v tomto období ukončilo. Loni absolvovalo rekvalifikace 25.199 uchazečů o práci.

„Klienti nejčastěji volí rekvalifikace zaměřené na základní i speciální počítačové dovednosti, zdravotní a sociální oblast, účetnictví, svářečské kurzy, kosmetické či masérské služby nebo chtějí získat řidičské průkazy (od skupiny C) včetně těch profesních,“ uvedla Beránková. Zájem je podle mluvčí také o profesi cvičitele fitness, cukráře a grafika.

Zdroj: ČTK

Nejvíce zaměstnanců v říjnu propustily pražské firmy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Dánové jsou nejšťastnějším národem na světě

  Společnost ·

  Jsou nejzadluženější na světě, mají dlouhé zimy a dlouhé noci a dožívají se nižšího věku než někteří obyvatelé Středomoří. Nicméně jsou Dánové již dlouho a podle ně…

 2. Fed hodlá pokračovat v uvolněné politice

  Byznys ·

  Americká centrální banka (Fed) bude pokračovat v mimořádně uvolněné měnové politice, dokud to bude zapotřebí. Úrokové sazby by mohla držet blízko nuly i poté, co m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.