Nejvíce personálních změn udělala dvě ministerstva vedená hnutím ANO, ukázal průzkum

Nejvíce personálních změn se po příchodu nové vlády uskutečnilo na ministerstvu financí a ministerstvu pro místní rozvoj. V těchto resortech spravovaných ministry hnutí ANO došlo k obměně 85 procent veškerých ředitelů odborů. Vláda jako celek pak ve stejném období vyměnila prakticky všechny náměstky a provedla změny u skoro 60 procent pozic ředitelů odborů a sekcí. Vyplývá to ze zjištění nezávislého projektu České souvislosti, jehož vedoucí Antonín Berdych na rádiu ZET řekl, že jde o změny, které mohou ovlivnit chod jednotlivých státních rezortů. Personální změny na nejvyšších úřednických postech podle Berdycha nastaly jednak kvůli samotnému nástupu nové vlády, roli ale sehrál i nový služební zákon.

„Oslovili jsme jednotlivé rezorty, požádali jsme je o informace podle zákona o svobodě informací a dali jsme přesně konkrétní otázky tedy ohledně změny počtu ředitelů odborů a náměstků ministrů.“ Tak popsal Antonín Berdych postup získávání údajů o změnách na ministerstvech v prvním roce vlády Bohuslava Sobotky.

Z dostupných dat dále vyplynulo, že kromě ministerstev financí a pro místní rozvoj se výraznější personální změny odehrály také na ministerstvu kultury a na ministerstvu zemědělství, jež spadají pod ministry za KDU-ČSL. Na ministerstvu zemědělství šlo konkrétně o výměnu více než tří čtvrtin ředitelů. Na ministerstvu kultury to bylo okolo 60 procent.

Nejdramatičtější změny ale podle Berdycha zaznamenaly rezorty hnutí ANO. Konkrétně ministerstvo financí a ministerstvo pro místní rozvoj. „Tyto změny mohou ovlivnit chod jednotlivých rezortů,“ řekl Berdych a uvedl konkrétní příklad.

„Problém vznikl tak, že ministerstvo financí odeslalo do Bruselu audit, aniž by se dohodlo s ministerstvem pro místní rozvoj. Skoro bych řekl, že není náhodou, že zrovna tyto dva rezorty vyměnily 85 procent veškerých ředitelů sekcí odborů. Není se co divit, když se nemohou domluvit,“ uvedl na rádiu ZET Berdych.  

Nejmenšího počtu změn se ve svém vedení podle průzkumu Českých souvislostí dočkalo ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo průmyslu a obchodu, jež spadají pod ČSSD. Tam došlo ke zhruba třicetiprocentní personální obměně ředitelů odborů a náměstků ministrů.

Projekt České souvislosti plánuje na základě svých zjištění podle Berdycha u třech nejproblémovějších rezortů provést hlubší audit personálních změn, které se zaměří na rok a půl vlády a dotknou se i celé éry služebního zákona.

„Soustředili jsme se právě na vedení státní správy, což považujeme za nejdůležitější právě proto, že management všech těch otázek, které státní správa vykonává, je tou nejklíčovější částí výkonu státní správy,“ řekl Berdych.

 

Zdroj: Zet

 

Nejvíce personálních změn udělala dvě ministerstva vedená hnutím ANO, ukázal průzkum Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Proti zavedení eura je v Česku 85 procent lidí

    Byznys ·

    Proti zavedení eura je 85 procent Čechů. Postoj lidí k přijetí společné evropské měny se během posledních dvou let příliš nezměnil. Vyplývá to z průzkumu společnosti I…

  2. Německá vláda zlepší výhled vývoje ekonomiky

    Byznys ·

    Německá vláda zvýší odhad letošního růstu ekonomiky země na 1,8 procenta. Podobné tempo pak očekává i pro příští rok. Agenturu Reuters o tom informovaly vládní zdroje.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.