Nejvíce nominací na britské filmové ceny BAFTA získal Grandhotel Budapešť

Pořadatelé dnes zveřejnili nominace na britské filmové ceny BAFTA. Nejvíce jich získala komedie Grandhotel Budapešť, která získala nominaci v 11 kategoriích. S deseti nominacemi následují filmy Birdman a Teorie všeho. Za nimi je s devíti nominacemi thriller Kód Enigmy. Slavnostní večer, na kterém se ceny BAFTA udělí, proběhne 8. února.

Film Grandhotel Budapešť od režiséra Wese Andersona usiluje o cenu mimo jiné v kategoriích nejlepší film, nejlepší herec v hlavní roli, kterým je Ralph Fiennes, i nejlepší režisér. Komedie Birdman se mimo ceny pro nejlepší film a nejlepšího herce v hlavní roli uchází i o cenu pro nejlepšího herce a herečku ve vedlejší roli.

Snímek inspirovaný autobiografií první manželky britského astrofyzika Stephena Hawkinga Teorie všeho, usiluje o vítězství v kategorii nejlepší film a herec i herečka v hlavní roli.  Hawkinga ztvárnil Eddie Redmayne a Felicity Jonesová jeho první ženu Jane.

Thriller o britském matematikovi Alanu Turningovi s názvem Kód Enigma má z devíti nominací šanci v kategoriích nejlepší film a herec v hlavní roli. Postavu matematika Turinga, podle kritiků skvěle ztvárnil britský herec Benedict Cumberbatch. V této kategorii také očekávají silné konkurence. Kromě Cumberbatche, Fiennese je nominován i Jake Gyllenhaal, který se představil v americkém thrilleru Nightcrawler (Slídil).

Vedle Felicity Jonesové je adeptkou na cenu pro nejlepší herečku Amy Adamsová za roli v životopisném snímku Big Eyes. O cenu se uchází i Julianne Mooreová, která v dramatu Still Alice ztvárnila profesorku s počínající Alzheimerovou chorobou. Adeptkami jsou také Rosamund Pikeová za úlohu v thrilleru Zmizelá a Reese Witherspoonová, která své umění ukázala v životopisném dramatu Divočina.

 

Zdroj: ČTK

Nejvíce nominací na britské filmové ceny BAFTA získal Grandhotel Budapešť Foto: ČTK - Cena BAFTA

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.