Nejúspěšnější české podnikatelky se prosadily v ryze mužských oborech

Eva Hronková , majitelka dodavatelské firmy pro energetiku Revatech, Renata Klimentová , která vlastní zpracovatele kovových odpadů KM-KOV Břidličná a Ivana Pospíšilová , majitelka betonářsé firmy Probet, zvítezily v 6. ročníku soutěže Ocenění českých podnikatelek. Z téměř 11 900 žen, které byly hodnoceny - majitelek společností a byznysů - 40 % podniká v ryze mužských oborech.

Eva Hronková, majitelka Revatechu, získala první místo v kategorii malé firmy. Od založení v roce 1999 se firma specializovala na dodávky komponentů pro energetiku, elektrotechniku a elektroniku. Je výhradně rodinnou společností a zaměřuje se na ucelené dodávky při výstavbách nebo rekonstrukcích energetických rozvoden, tepláren a kotelen v České republice i zemích Evropské unie.

Hronková začala podnikat, když odešla ze školství. V letech 2009 – 2013 získala několik obchodních zastoupení renomovaných firem na dodávky materiálu ze Španělska, Německa a Holandska. V současné době dodává elektromateriál pro několik stovek montážních i výrobních firem včetně velkoobchodů.

Další žena, oceněná v kategorii Výjimečná podnikatelka, je Renata Klimentová. Její podnik KM-KOV se zabývá sběrem, výkupem a recyklací kovových odpadů a likvidacemi technologických celků , strojů a zařízení.

Cenu za inovativní řešení obdržela Ivana Pospíšilová, majitelka betonářské firmy Probet. K podnikání Pospíšilovou přivedl její otec, který firmu původně vedl. Po 18 letech na trhu se Probet dostává ke komplexním dodávkám a výstavbě technologií nejen pro beton. „ V současné době jsme jediní v České republice, kdo dokáže dodat kompletní technologie na klíč,“ řekla Pospíšilová. Probet nabízí produkty a aplikace pro betonářský strojní zpracovatelský a odpadový průmysl, včetně dodávek vlastního systému řízení a softwaru.

Garantem Czech Credit Bureau

Vítězky byly vybrány z širšího portfolia odborného garanta CRIF - Czech Credit Bureau. Z počtu 11 885 potenciálních kandidátek odpovídající kritériím bylo do užšího kola vybráno 397 semifinalistek s nejlepšími ekonomickými výsledky. S těmito semifinalistkami byly vedeny rozhovory a na základě osobních rozhovorů se zástupci pořádající agentury Helas postoupilo do finále 47 společností. O prvenství se v letošním ročníku ucházely podnikatelky, jejichž společnosti měly roční obrat od 10 až do 300 milionů korun.

Z průzkumu auditora soutěže NSG Morison dále vyplývá, že průměrný věk letošních finalistek je 48,2 let. „Velkým překvapením bylo, že 40 % žen podniká v ryze mužském oboru převážně technického zaměření, a to od stavebních oborů až po prodej komponentů pro kamionovou dopravu, či turbíny pro větrné elektrárny,“ řekl Petr Ším, partner poradenské společnosti NSG Morison.

Podnikatelky se bojí růstu daní a zvyšování cen surovin

Podle zveřejněných výsledků NSG Morison polovina dnešních podnikatelek se nejvíce obává rostoucího daňového a odvodového zatížení, korupce a zvyšování cen surovin. 24 % má obavy z neschopnosti financovat další růst své firmy. Naopak podnikatelky mají nejmenší obavy z neangažovanosti svých zaměstnanců či špatné kultury ve své firmě. Pro 78 % respondentek je do budoucna nejdůležitější strategií udržet si stávající zákazníky. Proto až polovina z žen sází na budování dobrého jména firmy, zavedení nových služeb či výrobků, ale také si uvědomují nutnost modernizace či investice do technologií. „Dobrou zprávou bezesporu je, že 62 % firem vlastněných ženami chce v budoucnu nabírat další zaměstnance, z toho skoro polovina více jak 10 procent,“ řekl Petr Šíma z NSG Morison.

Průzkum dále uvádí, že ženy se v rámci své firmy obklopují častěji ženami. Důvodem je, že ženy spolupracovnice vnímají jako více spolehlivé a lepší na řešení krizových situací. Opačně je tomu v rámci obchodních vztahů, tam raději jednají s muži. Současné podnikatelky jsou spíše individualistky, které sami rozhodují o zásadních otázkách. Nedělá jim však problém požádat o radu odborníka nebo si přiznat slabinu. Jsou empatické, až 80 % podniků vlastněných ženami podporuje charitu, a to převážně sociálního charakteru.

Nejúspěšnější české podnikatelky se prosadily v ryze mužských oborech Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.