„Nejsem temný turista. Chci vidět kus dějin,“ říká Janík o své cestě do Černobylu

Koncentrační tábory, vražedná pole v Kambodži nebo místa jaderných havárií, to jsou tradiční cíle takzvané temné turistiky. Právě o zážitky z výletu do okolí havarované Černobylské jaderné elektrárny se na rádiu Zet podělil právník Michal Janík, kterého znáte z našeho vysílání právního okénka. Sám se však za temného turistu nepovažuje. Chce jen poznávat dějiny a silné zážitky.

O černobylskou havárii se Janík zajímal už dávno, proto neváhal, když se letos od své známé dozvěděl, že existují zájezd právě do okolí vybuchlého reaktoru Černobylské jaderné elektrárny. Ten vám zajistí potřebné povolení a zajistí nutného průvodce.

Čtyřdenní zájezd není podle něj nijak nákladný, vyšel ho na asi osm tisíc korun. Nutno však dodat, že doprava na místo je autobusem. „I ta cesta je součástí dobrodružství, protože je to minimálně 24 hodin tam. Zpátky jsme jeli 27 hodin s ohledem na to, že jsme stáli 4 a půl hodiny na polsko-ukrajinských hranicích,“ přibližuje Janík.

Cesta tedy zabere půlku celkového času zájezdu. Zbylé dva dny však trávíte přímo v zakázaných zónách kolem Černobylu. Podle Janíka jsou dvě: takzvaná zóna smrti, která se nachází zhruba deset kilometrů kolem onoho reaktoru a v uvozovkách bezpečnější třicetikilometrová zóna, kam se i vrátily desítky místních obyvatel.

„V Kyjevě se přemístíte do speciálního autobusu, který vás zaveze na hranici této zóny. Tam absolvujete jmenovitou kontrolu, protože tam už mají seznam lidí, kteří mají do oblasti přístup. Po těchto administrativních záležitostech vjedete do 30 kilometrové zóny a hned po asi dvou kilometrech jsme měli první zastávku, kde jsme se zastavili u bývalé obce,“ vykresluje Janík, podle kterého máte spíš pocit, že jste v lese. Tu a tam v něm ale narážíte na polorozbořené vybydlené domy. 

Opuštěný dům v „bezpečnější“ zóně / Archiv Michala Janíka

„Dostali jsme upozornění, že se nesmíme přibližovat ke stěnám, protože ten spad, který byl na střechách, se vsákl právě do nich,“ pokračoval Janík. Později ale přiznává, že konkrétně jejich průvodci se nebáli riskovat a vytipovali jim zde i v samotné Pripjati, která se nachází v zóně smrti, pár bezpečných domů, do kterých mohli nahlédnout. „Měli jsme štěstí, že jsme měli dobré průvodce,“ dodal. Janík popisoval, jak uvnitř domů z nejpostiženějších oblastí byly poházené osobní věci evakuovaných, kteří si při vysidlování oblasti mohli vzít pouze jedno zavazadlo s příslibem, že se do svých domovů brzy vrátí. To se však nikdy nestalo.

Osobní věci v jednom z opuštěných domů / Archiv Michala Janíka

Okolí výbuchu je stále radioaktivně zamořené. To samotné Janíka od návštěvy neodrazovalo. „Tam záleží, jakou dobu jste vystavení té radiaci. Podle těch zpráv tam zas tak vysoká radiace není. Průvodci, kteří jsou tam v podstatě každý měsíc, prochází kontrolou a byť jsou opakovaně vystavování tomuto prostředí, tak jsou bez jakýchkoliv následků,“ uvedl. Nejsilnější míře radiace se pak vystavil u ikonického pripjaťského kolotoče.

Pripjať / Archiv Michala Janíka

Radiační kontrolu musel samozřejmě podstoupit spolu s ostatními turisty i sám Janík. Pří východu ze zóny smrti byl každý návštěvník změřen speciálním detektorem. „Podle zpráv, které jsem získal od průvodců, tak se jednou za rok stane, že se například nějaký radioaktivní kamínek dostane do boty a potom musí ten člověk absolvovat očistu,“ dodal.

K výbuchu jaderné elektrárny Černobyl, respektive jejího 4. reaktoru, došlo 26. dubna 1986. Šlo o nejhorší jadernou havárii v historii jaderné energetiky. Likvidace jaderného odpadu navíc každoročně připraví místní ekonomiku o desítky miliard hřiven. Podle německého ekonomického institutu IFO odpovídají přímé i nepřímé škody na 7,5 až 13,6 procenta hrubého domácího produktu Ukrajiny.

 

 

Celý rozhovor s Michalem Janíkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Nejsem temný turista. Chci vidět kus dějin,“ říká Janík o své cestě do Černobylu Foto: Archiv Michala Janíka

reklama

Další články

 1. Co na vás prozradí váš pracovní stůl

  Byznys ·

  Máte svůj pracovní stůl zahlcený nepřeberným množstvím věcí nebo na něm sotva leží blok a tužka? Každý kancelářský pracovník má odlišné návyky v udržování svého pracov…

 2. Spojené státy vyzývají Rusko k obnově LinkedInu

  Tech ·

  Spojené státy kritizují rozhodnutí ruské rozhodnutí blokovat internetové stránky sociální sítě LinkedIn. Vyzývají tak k okamžité obnově přístupu na tyto stránky. Cenzu…

 3. Apple pracuje na vývoji chytrých brýlí

  Tech ·

  Americká technologická společnost Apple pracuje na vývoji inteligentních brýlí. Produkt by měl být představen v roce 2018, napsala agentura Bloomberg s odkazem na své …

 4. V Japonsku vzniká nová „Mekka“ pro startupy

  Byznys ·

  Druhé nejmladší město Japonska Fukuoka ležící na jihu ostrova Kjúšú se uchází o titul nejpokrokovějšího města. Je totiž domovem nadějné startupové scény. V tomto příst…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.