Nejnovější nositel Nobelovy ceny za ekonomii Angus Deaton zkoumá, jak dobře se lidé mají

Letošním nositelem Nobelovy ceny za ekonomii se v pondělí stal britský ekonom Angus Deaton, který si myslí, že je důležité lépe porozumět individuální spotřebě, aby se mohla snižovat chudoba. Profesor Štěpán Jurajda, který působí v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studium Univerzity Karlovy v Praze (CERGE-EI), v jehož dozorčím výboru v minulosti Angus Deaton zasedal, v pořadu Tržní okénko na rádiu Zet ocenil Deatonovu schopnost spojit náročné technické dovednosti se zájmem o nejmenší detail sběru dat.

„V posledních letech se Angus Deaton hodně věnuje další důležité oblasti, a to snaze měřit, jak dobře se na světě máme. A to nejen pomocí toho, co spotřebováváme a jakou máme kupní sílu, ale i toho jak lidé říkají, že se cítí,“ vysvětlil Jurajda. Podle něj má však tato oblast mnohá úskalí. Deaton ale přispěl k tomu, jak se na tyto věci vůbec ptát a jak je používat, tvrdí Jurajda. 

Deaton se také zabývá otázkou, zda jsou bohatší nebo věřící lidé spokojenější. „Tam jsou znovu velmi závažné interpretační otázky, kde se naznačuje, že pokud žiji v nějakém náročném prostředí..., tak se ukazuje, že mi náboženství pomáhá se s tím vyrovnat. To znamená, že uvnitř některých států jsou lidé, kteří mají silné náboženské cítění, šťastnější. Na druhou stranu to ale není tak, že by státy, kde by bylo více nábožensky cítících lidí, byly ty, kde jsou obecně lidé šťastnější,“ popisuje Jurajda.

Podle Jurajdy je na Deatonovi obdivuhodné také to, že neobjevil jednu konkrétní věc, ale že napomáhá sběru, zpracování a interpretaci dat tak, aby to skutečně někomu pomohlo.

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu o nobelistovi Angusi Deatonovi si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Nejnovější nositel Nobelovy ceny za ekonomii Angus Deaton zkoumá, jak dobře se lidé mají Foto: Angus DEATON; Zdroj: ČTK/AP/Mel Evans

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.