Nejnákladnější přírodní katastrofy americké historie

Hurikán Irma se pravděpodobně vyšplhá do čela vůbec nejnákladnějších přírodních katastrof v americké historii. Skupina pro analýzu přírodních katastrof Enki Research odhaduje, že se škody vyšplhají na 172 miliard dolarů (3,9 bilionu korun). Škody by tak předčily běsnění ničivého hurikánu Katrina z roku 2005. Zpravodajský portál CNN nyní přináší žebříček nejnákladnějších přírodních katastrof v americké historii. 

Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) sčítá škody způsobené meteorologickými událostmi od roku 1980. NOAA předpovídá náklady způsobené přírodními katastrofami s ohledem na inflaci výpočtem pojistných a nezajištěných ztrát. Odhady počítají i se škodami domácností, společností, zatopených a zničených vozidel atak dále.

 

Související články:

Devět nejničivějších hurikánů americké historie

 

1. Hurikán Katrina, 2005

Zdroj: Wikimedia Commons

Katrina byla podle NOAA nejvíce ničivou přírodní katastrofou v americké historii. Způsobila škody, které se odhadují na 160 miliard dolarů (3,5 bilionu korun). Způsobila masivní záplavy v Lousianě, Mississippi a Alabamě. Pojistné plnění přesáhlo více než 40 miliard dolarů (880 miliard korun). Jde tak o největší ztrátovou pojistnou událost v historii USA. Katrina připravila o život 1833 lidí. V Lousianě přitom zemřelo 1577 lidí. Město New Orleans bylo z 80 procent pod vodou.

 Zdroj: YouTube: National Geographic

 

2. Hurikán Harvey, 2017

Zdroj: 24 SOW

Společnost NOAA dosud nezveřejnila odhad škody, který hurikán Harvey způsobil. Analytici ze společnosti Moody´s ztráty ovšem odhadují na 108 miliard dolarů (2,3 bilionu korun). Před dvěma týdny si vyžádalo běsnění přírody více než 70 lidských životů. Stalo se tak poté, co na území Texasu a Lousiany dopadlo více než 102 bilionů litrů vody.

 

Zdroj: YouTube / Fox News: Hurikán Harvey může způsobit řadu nemocí

3. Hurikán Sandy, 2012

Zdroj: Obama White House Archives

Sandy zasáhla severovýchodní pobřeží a podle NOAA způsobila ztrátu vyčíslenou na 70,2 miliard dolarů (1,5 bilionu korun). Hurikán udeřil v říjnu roku 2012 ve městech New York a New Jersey s větry dosahujícími na 112,654 kilometrů za hodinu. Osm milionů lidí bylo tehdy bez elektřiny a 147 lidí zemřelo. Důsledkem Sandy došlo k uzavření newyorské burzy.

 Zdroj: YouTube / Wall Street Journal

 

4. Hurikán Andrew, 1992

Zdroj: Wikipedia

Irma je ve velké míře srovnávána právě s Andrewem. Jde o jeden z vůbec nejsilnějších hurikánů, který vznikl v Atlantickém oceánu. Bouře způsobila škody dosahující na 47,8 miliardy dolarů (1,1 bilionu korun). Andrew zasáhl americkou pevninu ve chvíli, kdy dosahoval největší síly 5. stupně Saffirovy, Simpsonovy stupnice.

Zdroj: YouTube / Traveling Robert

 

5. Zemětřesení v Los Angeles, 1994

Zdroj: Wikimedia Commons

Zemětřesení uprostřed města Los Angeles způsobilo škodu na majetku dosahující na téměř 30 miliard dolarů (660 miliard korun). Moody´s Analytics podle CNN odhadly celkové náklady za škodu na 45,2 miliardy dolarů (994,4 miliard korun). Tato částka pasuje toto zemětřesení do čele nejdražších amerických zemětřesení vůbec. O život tehdy přišlo 57 lidí a okolo 9000 dalších lidí bylo zraněno. Přírodní katastrofa poškodila 120 tisíc budov.

 Zdroj: YouTube / danieljbmitchell

 

6. Sucho, 1988

Zdroj: Wikimedia Commons

Léto 1988 přineslo na území Spojených států vůbec nejhorší sucho od třicátých let 90. století. Sucho sužovalo středozápad země a způsobilo škody dosahující na 42,4 miliardy dolarů (932,8 miliard korun) . Vlny veder připravily o život okolo 5000 lidí. Velké ztráty utrpěl zemědělský průmysl. 

 

Zdroj: CNN, Zet

 

 

Nejnákladnější přírodní katastrofy americké historie Foto: Wikipedie: Hurikán Irma

reklama

Další články

 1. Británie schválila zákon o právní odluce od EU

  Byznys ·

  Britská Dolní sněmovna přijala v noci na úterý v rámci druhého čtení návrh zákona, jenž má představovat základ právní odluky Spojeného království od Evropské unie. Má …

 2. KLDR varuje USA před nově uvalenými sankcemi

  Společnost ·

  Severní Korea v pondělí pohrozila Spojeným státům, že zaplatí vysokou cenu. Stane se tak v případě, když Rada bezpečnosti OSN schválí americký návrh nové rezoluce zpří…

 3. Irma a Harvey budou USA stát kolem 290 miliard USD

  Byznys ·

  Řádění hurikánů Irma a Harvey bude stát Spojené státy kolem 290 miliard dolarů (6,3 bilionu Kč), což představuje zhruba 1,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). P…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.