Nejnadanější čeští vysokoškoláci studují v Brně, chtějí pracovat v McKinsey nebo Facebooku

Vysokoškolští studenti z Brna mají vyšší hodnotu IQ než například pražští studenti. Vyplývá to z historicky nejrozsáhlejšího testování inteligence českých studentů na studijním portálu Primat.cz. Na něm se nechaly otestovat více než tři tisíce studentů ze šedesáti šesti vysokých škol v České republice. Úplně nejlépe si vedli žáci Masarykovy univerzity v Brně. Rozdíly ve výsledcích jednotlivých škol pak podle ředitele společnosti Studenta Media Adama Kožely nejsou nijak velké.

Obecněji vykazovali nejvyšší hodnoty studenti fyziky. Jejich průměrné IQ 131 bodů. Pozadu nezůstávají ani studenti matematiky a přírodních věd. Průměrně nejvyšší IQ mají podle průzkumu žáci z Masarykovy univerzity v Brně. „Dobré hodnoty má i Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Vysoké učení technické v Brně, Západočeská univerzita v Plzni nebo Vysoká škola chemicko-technologická. Rozdíly mezi školami pak nejsou propastné. Je to několik jednotek IQ kvocientů,“ uvedl na rádiu Zet Kožela.

IQ podle Kožely ale nezávisí na vzdělání ani prostředí, ve kterém člověk vyrostl. Je to vrozená věc. „IQ je schopnost nadání člověka zpracovávat informace, které dostane z vnějšího prostředí a nacházet v nich souvislosti. Schopnost vytáhnout z většího množství informací to, co je relevantní a dát si to do nějakého kontextu s dalšíma informacemi,“ upřesnil.

V rámci testů ale studenti neodpovídali jen na otázky, které měří jejich IQ. Uváděli i to, v jakých firmách by po dokončení vysoké školy chtěli pracovat. Ti studenti, kteří jsou nejnadanější chtějí pracovat tam, kde kvalitu schopnosti zpracovávat a vyhodnocovat informace nejvíce uplatní. „Na předních příčkách byly různé biochemické laboratoře nebo consultingové společnosti, například McKinsey. Na top příčkách se nám objevil i Facebook, který přitahuje takto nadané mladé talenty,“ uvedl Kožela. Studenti na opačném spektru by pak rádi pracovali ve státní správě.

 

 

Celý rozhovor s ředitelem společnosti Studenta Media Adamem Koželou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Nejnadanější čeští vysokoškoláci studují v Brně, chtějí pracovat v McKinsey nebo Facebooku Foto: Raimundo79 / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.