Nejméně tři turečtí diplomaté požádali v Německu o azyl kvůli čistkám

Nejméně tři turečtí diplomaté údajně požádali o azyl v Německu v souvislosti s čistkami v Turecku po nezdařeném pokusu části armády o převrat. Informovala o tom některá německá média s odvoláním na nejmenované vládní zdroje. Agentura Reuters poznamenala, že Ankara od puče zrušila platnost neupřesněného počtu tureckých diplomatických pasů.

Podle listu Süddeutsche Zeitung a televizních stanic NDR a WDR představitelé německého ministerstva vnitra sdělili členům Spolkového sněmu, že tři turečtí diplomaté pracující v Německu požádali o udělení azylu.

Tato událost pravděpodobně ještě zvýší napětí, které zavládlo mezi Berlínem a Ankarou poté, co Turecko popudila rezoluce schválená začátkem června německým parlamentem. Poslanci v ní masakry Arménů Osmanskou říší během první světové války označili za genocidu.

Süddeutsche Zeitung citoval nejmenované německé vládní zdroje, podle nichž nyní už může být počet žadatelů o azyl mezi tureckými diplomaty vyšší. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) zatím o žádné z podaných žádostí nerozhodl.

Diplomaty žádající o azyl turecké úřady zřejmě podezřívají, že jsou stoupenci duchovního Fethullaha Gülena, žijícího v USA, kterého turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil ze zosnování pokusu o převrat.

Od potlačení puče bylo v Turecku podle údajů Reuters uvězněno kolem 32.000 lidí. Kromě toho přišlo o práci zhruba 100.000 státních zaměstnanců, včetně policistů, vojáků, soudců a učitelů.

 

 

Zdroj: ČTK

Nejméně tři turečtí diplomaté požádali v Německu o azyl kvůli čistkám Foto: ČTK/DPA/Marius Becker

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.