reklama

Nejméně racionálně komunikují strany Hlavu vzhůru, ANO a Úsvit, říká analytik

Nejméně racionálně komunikují strany Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové, ANO 2011 podnikatele Andreje Babiše a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Vyplývá to ze studie analytika společnosti Bisnode Milana Petráka, který se dlouhodobě zabývá problematikou iracionality politické komunikace. Nejracionálněji komunikují Strana zelených, TOP 09 a ODS.

Mohlo by vás zajímat

Petrák, 45 let, který vystudoval elektrotechnickou fakultu ČVUT, je mimo jiné autorem knihy s názvem Skrytá autorita: Iracionalita a dav v člověku. Používá metodiku kombinující principy psychologie, lingvistiky a statistiky.

K analýze jazyka současných politických stran rozebral texty, které jednotlivé politické strany umístily na své webové stránky. Na základě četnosti výskytu výrazů ve zkoumaných textech klasifikoval rétoriku stran podle kategorií, jako jsou agresivita, prodej iluzí, dogmatismus, zaštiťování se kolektivem, ideologické myšlení, dramatizace a posedlost symboly.

Ve Studiu Zet Petrák podrobněji popsal metodu měření iracionality jazyka politických stran: „Jedná se o stanovení počtu daných výrazů v článcích, které publikovaly politické strany. Důležité je, aby se jednalo o články polemické, tedy články kritizující anebo na kritiku reagující." Analýze byl podroben jazyk deseti politických stran s největšími preferencemi.

„S trochou nadsázky lze říci, že jde o stejné výrazy, které by používal někdo, kdo si zakládá vlastní sektu,“ řekl Petrák. „Především se bude snažit své ovečky nasměrovat na vyšší ideál. Takže bude používat slova jako svoboda, spása, odvaha... A bude jim lichotit pomocí slov jste stateční, odpovědní.“

Petrák řek, že manipulativní jazyk zpravidla využívá „skupinového nepřítele", kterého popisuje slovy „zmanipulovaný, zlý, prolhaný a přisluhovač“. Většinou je nepřítel zaškatulkován i pod nějakým „ismem“. Razanci prohlášením dodávají slova jako „absolutní, naprosto, všichni, nikdo“. Protože lídr politické strany zároveň buduje skupinu, neobejde se bez častého užívání zájmena „my“, řekl analytik.

Skupinová iracionalita a oblíbené výrazy

Výrazy, které používají nejiracionálněji komunikující stany, jsou podle Petráka například „lež, skandál, falešný, kmotr, mafiánský, národ, prosperita, slušný, podvodník, zneužívání, demokracie“. Manipulátor také často vytváří skupinovou emoci pomocí slov „krev, vlajka, vlast“. Pro posuzování iracionality jazyka politických stran je důležitý kontext sdělení, například historický. „Ten je klíčový, pokud chcete porovnávat politické strany. Musíme se zaměřit na stejné reálie. V dobách války jsou totiž měřené hodnoty vyšší,“ řekl Petrák.

Přílišná agresivita ale může voliče i odrazovat. Milan Petrák říká, že agresivnější a méně iracionální strany jsou úspěšnější spíše v období krizí, ozbrojených konfliktů, nebo když velká část obyvatelstva ztratí svůj status. Příkladem může být situace Německa ve 30. letech.

Podle Petráka spočívá odlišnost současných voleb v tom, že se velká část voličů odvrátila od velkých stran a hledá alternativu. To se podobá volbám na začátku 90. let, kdy téměř všechny strany byly pro voliče nové.

Odolnost vůči iracionalitě a manipulaci ve volbách

K tomu, zda běžný člověk má šanci ubránit se manipulativní iracionalitě politických stran, Petrák říká, že obrana možná je, ale nikdy není úplná. Podle Petráka je důležité vzdělávání, ale ani to nelze přeceňovat a automaticky to neznamená, že si člověk s vysokoškolským diplomem vybere politickou stranu lépe, než volič s nižším vzděláním.

Petrák provedl měření politických stran v posledních letech celkem čtyřikrát. Konzistentně dobře podle Petráka dopadá Strana zelených a od svého vzniku také TOP 09. „Na druhém pólu jsou strany nějak národovecky laděné, například Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové,“ řekl. Podle Koeficientu iracionality je pořadí politických stran následující: Hlavu vzhůru, Ano 2011, Úsvit, KSČM, ČSSD, SPOZ, KDU-ČSL, ODS, TOP 09, Strana zelených.

Zdroj: Zet

Nejméně racionálně komunikují strany Hlavu vzhůru, ANO a Úsvit, říká analytik Foto: Archiv Zet

reklama

Další články

 1. Indie spustila jadernou elektrárnu na jihu země

  Byznys ·

  Největší indická jaderná elektrárna, jejíž stavbu provázely protesty obyvatel a četné odklady, vyrábí energii a v úterý byla napojena na rozvodnou síť na jihu země. In…

 2. Evropská komise vyzvala Řecko k urychlení reforem

  Byznys ·

  Podle Evropské komise učinilo silně zadlužené Řecko pokroky při řešení svých rozpočtových problémů, mělo by ale zrychlit zavádění strukturálních reforem a zvýšit e…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.