Nejlépe se žije ve Vídni, Prahe je podle studie 68.

Nejlepší kvalitu života dávají podle žebříčku americké poradenské společnosti Mercer obyvatelům města Vídeň, Curych a Auckland. Pořadí zohledňuje úroveň bezpečnosti, politické stability, vzdělávacího systému, kvality životního prostředí nebo pestrosti kulturní nabídky. Praha obsadila 68. Místo a Bratislava pak 81. Na poslední příčce skončil Bagdád. 

Mercer při sestavování přehledu uplatňuje čtyři desítky kritérií a Vídeň tabulce dominuje už šestý rok za sebou. Rakouská metropole boduje zejména díky přiměřeným cenám bydlení, promyšlenému a levnému systému veřejné dopravy, zdravotní péči a bohaté kulturní scéně.

V nejlepší desítce letos převažují evropská města. Kromě Vídně a Curychu je to Mnichov na 4., Düsseldorf na 6., Frankfurt nad Mohanem na 7., Ženeva na 8. a Kodaň na 9. místě. Známá světová velkoměsta naopak poněkud zaostávají: Londýn je 40., New York a Tokio shodně 44. a Šanghaj 101.

Oproti předchozímu roku si v žebříčku nejvíce polepšila polská Varšava a Vratislav, směrem dolů se naopak propadly třeba Buenos Aires, Moskva, Kyjev či Tripolis.

 

Zdroj: ČTK

Nejlépe se žije ve Vídni, Prahe je podle studie 68. Foto: Shutterstock.com: Vídeň

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.