Nejistota ohledně členství Velké Británie v EU ohrožuje britskou ekonomiku

Největší hrozbou pro hospodářství Velké Británie je nyní podle britských ekonomů nejistota ohledně dalšího členství země v Evropské unii. Vyplynulo to z výsledků průzkumu, který provedla agentura Reuters. O osudu Velké Británie v EU mají obyvatelé hlasovat v referendu, jehož termín ještě nebyl stanoven. 

Podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění je pro a proti dalšímu členství Británie v EU zhruba stejný počet voličů. Termín referenda, které premiér David Cameron slíbil do konce příštího roku, ještě nebyl stanoven. Mohl by však být určen už po únorovém summitu EU.

„Nejistota kolem referenda o možném odchodu Velké Británie z unie má velmi pravděpodobně negativní dopad na hospodářský růst. Téměř jistě se do rozhodnutí (v referendu) sníží investice. Libra by určitě utrpěla, kdyby vše ukazovalo na odchod Velké Británie z EU,“ řekl agentuře Reuters Oliver Jones z poradenské společnosti Fathom.

Případné opuštění unie by ve Velké Británii vedlo k nejistotě a poškození hospodářského růstu, upozornila jedna z nejvýznamnějších agentur pro zprostředkování práce Michael Page. Její generální ředitel Steve Ingham agentuře Reuters řekl, že se dopadů případného zrušení britského členství v EU velmi obává.

Britská centrální banka nebude zvyšovat úrokové sazby nejméně do července, tedy později, než se předpokládalo ještě minulý týden, domnívá se také většina oslovených ekonomů. Podle agentury Reuters argumentují novými zprávami o chmurných ekonomických vyhlídkách při téměř nulové inflaci.

Britská libra ve středu klesla vůči dolaru nejvíce za posledních pět a půl roku. Analytik Malcolm Barr z banky JP Morgan změnu své předpovědi zdůvodnil především nově zveřejněnými údaji o slabých výsledcích v průmyslové výrobě a poklesem cen ropy.

 

Zdroj: ČTK

Nejistota ohledně členství Velké Británie v EU ohrožuje britskou ekonomiku Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.