Nejhorší rok vůbec? Nejtragičtější momenty lidstva podle historiků

Už v polovině tohoto roku se zdálo, že letošek nebude žádný med. Na sociálních sítích dokonce v souvislosti s rokem 2016 vznikl hashtag #worstyearever (nejhorší rok vůbec). Je pravdou, že světem otřásaly teroristické útoky, vyskytl se virus zika, Britové odhlasovali brexit a hudební i herecké ikony nečekaně umírají. Jak si ale letošní rok stojí v porovnání se zbytkem známé historie? Internetový magazín Business Insider se ptal čtyř historiků, jaký byl podle nich ten nejhorší rok vůbec.

 • 1348

Podle historika Petera Frankopana jsou útrapy letošního roku ničím v porovnání s rokem 1348, kdy přišla do Evropy epidemie moru nazvaná „černá smrt“. Nemoc se šířila z Asie Hedvábnou stezkou. Za osmnáct měsíců zahubila nejméně třetinu obyvatel tehdejší Evropy. Jeden spisovatel v Damašku zaznamenal, že mor „seděl jako král na trůnu a mával mocí,“ tím, že zabíjel tisíce lidí každý den. Psi pak trhali těla mrtvých, která ležela v ulicích. „Takhle myslím vypadá opravdové peklo na Zemi – a já raději žiji v roce 2016 než v roce 1348,“ napsal pro Business Insider Frankopan.

Pokud ale podle něj lze najít jistou útěchu, kterou přinesla černá smrt, tak je to ta, že epidemie moru vedla k výraznému snížení nerovnosti a rozkvětu umění.

 • 1492

Historik Peter Shulman se ptá, podle čeho bychom vůbec měli hodnotit to, zda je onen rok „nejhorší“. Mírou lidského utrpení, počtu úmrtí, zeměpisným rozsahem neštěstí? To by se jistě dalo snadno vypočítat. Podle Shulmana by to však měl být takový rok, který byl začátkem historického procesu, který když začal, nabídl jen malou šanci na zvrat. A to je podle Shulmana rok 1492.

„Ten rok katoličtí monarchové Ferdinand a Isabella dokončili jejich dobytí maurské Granady. Během několika let zhruba půl milionu muslimských obyvatel na tomto území konvertovalo, bylo zabito, zotročeno, nebo vyloučeno. Království rovněž vyloučilo svou židovskou populaci. Španělské akce pomohly vytvořit představu o geograficky zřetelné „křesťanské Evropě“, která převzala místo více než dvou tisíciletí politických a náboženských identit,“ napsal Shulman.

Nejvýznamnějším činem tohoto roku byla první cesta do Ameriky Kryštofa Kolumba. Kolumbus sice nebyl prvním Evropanem, který dorazil na západní kontinenty, ale jeho cesty byli první, které se staly široce známými. V důsledku toho Španělsko a jeho soupeři zrychlili své zámořské soutěže v obchodování a územní zisky. „Od počátku 16. století, kdy nemoci Starého světa udělaly nevyhnutelný posun do Ameriky, a začaly sérii morových ran, které v konečném důsledku způsobily demografický kolaps asi 90 procent původního obyvatelstva, až do 19. století, kdy došlo k totálnímu vyhlazení celé společnosti,“ napsal.

 • 1919

Jednoznačným kandidátem na nejhorší rok, alespoň pro Spojené státy, je podle historika Kevina Kruse rok 1919. USA sice zvítězily v první světové válce, ale ve skutečnosti ztratily klid. „Americký Kongres neratifikoval pakt Společnosti národů, zatímco prezident Wilson utrpěl oslabující mrtvici. Mezi tím, co vláda ukončila válečné výdaje, prudce vzrostla inflace a nezaměstnanost vyskočila o 20 procent. Jedna z nejhorších epidemií chřipky v historii, zabila půl milionu Američanů,“ vyčítá Krus tragické momenty roku 1919. Osmnáctý dodatek americké ústavy zavedl prohibici. V Chicagu i jinde ve státech docházelo ke krvavým rasovým nepokojům. Rok 1919 byl také rokem masivních stávek horníků nebo ocelářů.

 • 1968

„Nevím, jaký byl nejhorší rok v historii. Odpovídám proto jako starý člověk, ne jako historik.  Za mě to je rok 1968,“ napsala pro Business Insider Susan Strasserová. „Museli jsme se poprat se zavraždění Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, několika povstání v mnoha amerických městech, okupací Československa po Pražském jaru, zániku studentské revolty v Paříži, sjezdem Demokratické strany v Chicagu a mnoha úmrtí a zranění, která každý z těchto výrazů představuje,“ řekla. Také byl tento rok zvolen americkým prezidentem Richard Nixon a to vše na pozadí každodenních zpráv o hrůzách ve Vietnamu.

 

 

 

Zdroj: Business Insider, Zet

Nejhorší rok vůbec? Nejtragičtější momenty lidstva podle historiků Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. 2016: Tyto velké ekonomiky letos trpěly nejvíce

  Byznys ·

  Tři z deseti největších světových ekonomik končí letošní rok v horší kondici, než s jakou do něj vstoupily. Podle serveru americké televize CNN však z toho mohou vinit…

 2. ČNB čekají na počátku roku organizační změny

  Byznys ·

  Česká národní banka (ČNB) v lednu a únoru provede organizační změny, které se budou týkat ekonomického výzkumu, mezinárodní činnosti a od února agendy související s li…

 3. Čína: Na Marsu budeme do konce roku 2020

  Tech ·

  Čína se snaží o svůj vlastní vesmírný závod. Tamní vesmírná agentura na úterní tiskové konferenci nastínila své cíle v oblasti poznávání vesmíru. Podle něj chce na odv…

 4. Rusko přiznalo státem podporovaný doping

  Společnost ·

  Rusko poprvé přiznalo, že v zemi existoval státem řízený dopingový program. V rozhovoru pro list The New York Times to uvedla výkonná ředitelka národní antidopingové a…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.