Nejhodnotnější fotbalové kluby světa a jejich profit v roce 2016

Vzrůstající příjmy za televizní práva, sponzorské smlouvy, účast v Lize mistrů nebo prodej suvenýrů, a dresů. To je palivo, které zvyšuje hodnotu nejlepších fotbalových klubů světa. Potenciál výdělku spatřili během poslední doby i investoři. Ti se zaměřili především na nákup klubů v nejbohatší globální soutěži britské Premier League. Pozici nejhodnotnějšího klubu světa obhájil podle magazínu Forbes počtvrté za sebou španělský celek Real Madrid.

Během posledních tří sezón navýšila Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) v Lize mistrů odměny za výhry o zhruba 50 procent. Španělské kluby Real Madrid a jeho rival Atlético Madrid si v rámci letošního finále nejprestižnější fotbalové soutěže na světě na milánském San Siru vydělají každý přes 100 milionů dolarů.

Průměrná cena jednotlivého klubu v žebříčku TOP20 přitom dosahuje 1,44 miliardy dolarů. Oproti minulému roku stoupla o 24 procent. Ve fotbale se točí neuvěřitelné finanční prostředky. Příkladem může být odkup televizních práv na Premier League od Sky Sports a BTSport. Ta pokryje následující tři sezóny a televizní stanice stála 7,9 miliard dolarů. Horentní sumy musí také zaplatit sponzoři dodávající sportovní oblečení. Oděvní společnost Adidas musí ročně zaplatit anglickému týmu Manchesteru United 107 milionů dolarů za to, že jeho hráči budou nosit dresy s jeho logem.

 

Nejhodnotnější sportovní kluby

Klub Hodnota
Dallas Cowboys (NFL) 4 miliardy dolarů
Real Madrid CF (Spain La Liga) 3,65 mld. dolarů
FC Barcelona (Spain La Liga) 3,55 mld. dolarů
New York Yankees (MLB) 3,4 mld. dolarů
Manchester United (Premier League) 3,32 mld. dolarů

Nejhodnotnějším klubem na světě se stal již po čtvrté v řadě španělský klub Real Madrid. Hodnota „Bílého baletu“ dosahuje na 3,65 miliardy dolarů. Oproti minulému roku tak vzrostla o 12 procent. V oblasti sportu je už hodnotnější pouze klub z americké NFL Dallas Cowboys (4 miliardy dolarů).

Druhým nejbohatším fotbalovým klubem je katalánský rival FC Barcelona. Jeho hodnota dosahuje 3,55 miliardy dolarů. Ta v porovnání s loňským rokem rovněž vzrostla o 12 %. Barcelona může ovšem podle Forbesu svého konkurenta z Madridu brzy předstihnout. Nyní totiž musí vynaložit 400 milionů dolarů na rekonstrukci svého domovského stadionu Camp Nou. Fanoušci by se nového stánku měli dočkat během příštím pěti let.

Zdroj: YouTube / FC Barcelona: Rekonstrukce Camp Nou

Třetím nejcennějším fotbalovým klubem planety je britský Manchester United. Hodnota „Rudých ďáblů“ dosahuje 3,32 miliard dolarů. Oproti minulému roku stoupla o 7 procent. Provozní příjem klubu dosáhl v uplynulé sezóně na hodnotu 190 milionů dolarů. Manchester United vykazuje nejvyšší zisky ze všech fotbalových klubů. Předběhl jej pouze opět klub z americké NFL Dallas Cowboys (270 milionů dolarů) a tým New England Patriots (195 milionů dolarů). Anglický fotbalový klub je tak třetí nejvýdělečnější klub mezi všemi sportovními týmy.

 

Zisky z televizních práv

Klub Částka
Barcelona (Spain La Liga) 192 mil. dolarů
Real Madrid (Spain La Liga) 189 mil. dolarů
Chelsea (Premier League) 167 mil. dolarů
Manchester City (Premier League) 166 mil. dolarů
Manchester United (Premier League) 163 mil. dolarů
Arsenal (Premier League) 163 mil. dolarů.
Liverpool (Premier League) 156 mil. dolarů
Tottenham Hotspur (Premier League) 150 mil. dolarů
Southampton (Premier League) 139 mil. dolarů
Everton (Premier League) 136 mil. dolarů

Televizní práva v britské Premier League dosahují podle Forbesu největších cifer. To také vysvětluje skutečnost, že seznam 20 nejhodnotnějších klubů zastupuje právě osm z Británie. Pět z nich se umístilo navíc v žebříčku TOP 10. Tuto skutečnost si přitom začíná uvědomovat i německá Bundesliga. Ta plánuje své smlouvy na televizní práva zvýšit nejméně o 30 procent.

 

Výnosy z prodeje triček a dresů

Klub Částka
Real Madrid (Spain La Liga) 220 mil. dolarů
Manchester United (Premier League) 209 mil. dolarů
Bayern Mnichov (Bundesliga) 111 mil. dolarů
Chelsea (Premier League) 99 mil. dolarů
Arsenal (Premier League) 86 mil. dolarů
Barcelona (Spain La Liga) 81 mil. dolarů
Liverpool (Premier League) 79 mil. dolarů
Manchester City (Premier League) 74 mil. dolarů
Juventus (Italian Seria A) 53 mil. dolarů
Paris Saint-Germain (French Ligue 1) 51 mil. dolarů

Fotbalové týmy vydělávají ohromné sumy i za prodej propagačních předmětů. Mezi ně lze považovat trička, dresy nebo hračky. Dánská společnost Lego například vydala speciální edici minifigurek s ikonami německé fotbalové reprezentace. Kluby rovněž vydělávají peníze za možnost použití jejich značky do počítačových her.

 

 

Zdroj: Forbes, Zet

Nejhodnotnější fotbalové kluby světa a jejich profit v roce 2016 Foto: Marcos Mesa Sam Wordley / Shutterstock.com: Gareth Bale (Real Madrid CF), Serchio Busquets (FC Barcelona)

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.