Nejdražší známka světa One-Cent Magenta jde do aukce v Sotheby´s

V New Yorku dnes půjde do dražby raritní poštovní známka One-Cent Magenta z roku 1856. Aukční síň Sotheby´s, ve které se dražba uskuteční, odhaduje její prodejní cenu mezi deseti až dvaceti miliony dolary. Mohlo by se tak jednat o nejdražší známku světa, protože dosud nejdražší kolek byl prodán za dva miliony dolarů.

Známka, která má nominální hodnotu jednoho amerického centu, byla vytištěna v Britské Guyaně. Vytištěna byla z nouze, když se před půldruhým stoletím zpozdila dodávka známek z Británie do kolonie v Jižní Americe a místní poštmistr byl nucen požádat místní tiskárnu o výpomoc.

Na veřejnosti nebyla známka One-Cent Magenta vidět téměř třicet let. Poslední majitel John du Pont za ni v New Yorku v roce 1980 zaplatil téměř jeden milion dolarů. Du Pont zemřel v roce 2010 v pensylvánském vězení poté, co byl v roce 1996 odsouzen za vraždu olympijského zápasníka Davida Schultze.Známka je nyní dražena z jeho pozůstalosti.

Dražba začne v jednu hodinu ráno Středoevropského letního času. Dosud nejdražší poštovní známkou je švédská „Tříšilinková žlutá“ z roku 1855, která se v roce 2010 vydražila za 2,2 miliónu dolarů.

Zdroj: ČTK, scmp.com

Nejdražší známka · Zdroj: ČTK

Nejdražší známka světa One-Cent Magenta jde do aukce v Sotheby´s Foto: bbc.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.