Nejžádanější zbraní na černém trhu je Kalašnikov, jeden připadá na každého 35. člověka

AK-47 se stala světově nejrozšířenější útočnou puškou. Sovětská armáda ji přitom začala používat už v roce 1948. Autor knihy „AK47: Příběh lidové zbraně“, Michael Hodges odhaduje, že v celosvětovém oběhu se pohybuje 200 milionů Kalašnikovů. Jedna tato zbraň pak připadá na každého 35. člověka na Zemi. O statistikách pojících se k této zbrani informoval server Statista.com. 

Velká popularita mezi vojáky, zločinci a ozbrojenci se pojí zejména k nízké ceně zbraně, její trvanlivosti, spolehlivosti a naprosté jednoduchosti.

Do nejméně třiceti různých zemí světa se produkuje 200 různých typů Kalašnikovů. Jde o problematické oblasti, mezi nimiž figurují zejména africké země. Pušky AK-47 použili teroristé během atentátů na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo v Paříži. Stejné zbraně použili atentátníci v pařížském koncertním sále Bataclan. Ke koupení těchto vražedných nástrojů došlo v obou případech v Belgii. Původem pochází ovšem z Balkánu (zvláště pak se Srbska).

AK-47 je středobodem černého obchodu se zbraněmi. Ročně se nelegální obchod s nimi vyšplhá na částku mezi 1,7 až 3,5 miliardami dolarů (42,5 až 87,5 miliardy dolarů). 

Nezisková organizace Global Financial Integrity nedávno zveřejnila údaje, které poukazují na cenu AK-47 v několika vybraných zemích. Průměrná cena Kalašnikovu pak například v Belgii dosahuje hodnoty 1135 dolarů (28 375 korun).  Tuto zbraň je rovněž možné najít na takzvaném darknetu, kde se jeho cena pohybuje na úrovni mezi 2800 a 3600 dolary (70 tisíc až 90 000 korun). 

Zdroj: Statista.com 

 

Zdroj: Statista, Global Financial Integrity, Zet

Nejžádanější zbraní na černém trhu je Kalašnikov, jeden připadá na každého 35. člověka Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Osm nejobávanějších elitních jednotek světa

  Společnost ·

  Elitní a speciální jednotky jsou chloubou všech zemí. Účastní se misí, na které běžní vojáci nestačí. Pozorně sledují potenciální hrozbu, všímají si strategických cílů…

 2. Británie zabavila rekordní množství zbraní, mezi obviněnými figuruje i Čech

  Společnost ·

  Britské úřady zabavily na francouzské straně tunelu pod kanálem La Manche desítky funkčních střelných 

  Airbus představil novou, štíhlejší strukturu

  Byznys ·

  Evropský výrobce letecké techniky Airbus v pondělí představil novou, štíhlejší strukturu. Změna struktury je završením nedávné fúze mezi mateřskou společnosti a domina…

 3. 15 nejlepších letišť světa

  Společnost ·

  Internetový portál Skytrax publikoval výroční ocenění nejlepších letišť světa (World Airport Awards). Popáté v řadě si první cenu zasloužilo Letiště Singapur-Changi. P…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.