Nejbohatším člověkem světa je šéf Amazonu Bezos, Kellner skončil na 88. místě

Nejbohatším člověkem světa je šéf amerického internetového obchodu Amazon Jeff Bezos s majetkem 112 miliard dolarů (2,3 bilionu Kč). Bezos po čtyřech letech sesadil na druhou pozici zakladatele americké softwarové společnosti Microsoft Billa Gatese. Informace vycházejí z nejnovějšího žebříčku časopisu Forbes. Nejbohatším Čechem je opět Petr Kellner s majetkem 15,5 miliardy dolarů (319 miliard Kč). Konkrétně pak skončil na 88. místě. Do žebříčku dolarových miliardářů, který časopis každoročně sestavuje, se znovu dostalo šest Čechů.

Celosvětový počet dolarových miliardářů podle časopisu loni vystoupil na rekordních 2208. Jsou přitom ze 72 zemí. Celková hodnota majetku miliardářů se zvýšila o 18 procent na 9,1 bilionu dolarů (přes 186 bilionů Kč). V žebříčku je letos 259 nováčků z různých odvětví, od výroby svatebních šatů po výrobu dětských hraček a elektrických aut. Poprvé se v žebříčku ocitli podnikatelé z Maďarska a Zimbabwe.

Poprvé za dobu sestavování žebříčku je v čele člověk, jehož majetek překonal hranici 100 miliard dolarů. Bezosův majetek se od loňského roku zvýšil o více než 39 miliard dolarů, což je rekordní nárůst. Rozdíl ve výši majetku mezi prvním a druhým v žebříčku je letos nejvyšší od roku 2001. V první pětici nejbohatších lidí dále skončili majitel firmy Berkshire Hathaway Warren Buffett, majitel francouzské skupiny vyrábějící luxusní doplňky LVMH Bernard Arnault a zakladatel společnosti Facebook Mark Zuckerberg.

Francouz Arnault je současně nejbohatším Evropanem. Nejvýše postavenou ženou je Alice Waltonová z americké společnosti Walmart na 16. místě. Nejmladší v žebříčku je pak na 1650. místě Alexandra Andresenová z Norska, jednadvacetiletá dědička investiční firmy Ferd. Druhou nejmladší je její o rok starší sestra Katharina.

Nejvíce dolarových miliardářů má Amerika, a to rekordních 585. Následuje pevninská Čína s 373 miliardáři.

I v takto silném roce vypadlo z žebříčku 121 lidí, včetně deseti ze Saúdské Arábie.

Kellner si v letošním žebříčku polepšil z loňského 105. místa. Druhým nejbohatším Čechem je premiér v demisi a dřívější majitel skupiny Agrofert Andrej Babiš. Ten s majetkem za 4,6 miliardy USD skončil na 456. místě. Z dalších Čechů obsadil podnikatel Karel Komárek 729. místo, Radovan Vítek 822. pozici, Daniel Křetínský skončil na 924. místě a Pavel Tykač na 1756. místě.

 

 

Zdroj: ČTK

Nejbohatším člověkem světa je šéf Amazonu Bezos, Kellner skončil na 88. místě Foto: Flickr: Jeff Bezos

reklama

Další články

  1. Porsche plánuje výrobu létajícího taxíku

    Byznys ·

    Německý výrobce luxusních vozů Porsche zvažuje výrobu létajícího taxíku. Deníku Automobilwoche to uvedl ředitel prodeje firmy Detlev von Platen. V zájmu Automobilky je…

  2. USA se podle Moskvy pokusily ovlivnit ruské volby

    Společnost ·

    Moskva má důkazy, že Spojené státy se pokoušely ovlivnit kampaň před volbami ruského prezidenta. Prohlásil to dnes podle agentury Ria Novosti náměstek ruského ministra…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.