Neřešení chudoby a potíží Romů může do politiky vynést extremisty

Neřešení problému chudoby a zhoršující se situace Romů by i v Česku mohlo posílit krajní pravici a vynést ji do politiky jako na Slovensku. Čeští extremisté by mohli uspět hlavně v komunálních volbách. Shodli se na tom oslovení politologové a odborníci na romskou problematiku.

Slováci o víkendu v přímé volbě zvolili županem banskobystrického kraje pravicového extremistu Mariana Kotlebu.

„Je to, jako kdyby se v Ústeckém kraji stal hejtmanem neonacista,“ řekl šéf vládní agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. Podle něj by Kotlebovo zvolení mělo být varováním i pro Česko. „Plyne z toho poučení. Ostatní politici tématu Romů a extrémní chudoby nevěnovali pozornost. Kotleba útočil, ale řešení nenabídl. Je to varování pro Česko, aby politici mysleli na to, že je potřeba problém chudoby řešit, řekl Šimáček. Hlasy pro extremisty prý "zvýraznilo" to, že k volbám přišlo málo lidí.

Populisté by mohli posílit i díky přímé volbě, pokud by se v Česku zavedla, míní šéf agentury. S tématem Romů by se politici "mohli uchytit" a hněv lidí by mohli nasměrovat proti menšině, dodal.

Podle politoložky Vladimíry Dvořákové se zatím v Česku neukázalo, že by extremisté mohli být ve volbách úspěšní. Podotkla, že některá témata extremistů převzal šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura. Dřív třeba uvedl, že by Romové měli usilovat o vlastní stát a ČR by jejich vystěhovalectví do něj měla podpořit.

Extremistům podle politologa Bohumila Doležala nahrává přímá volba. Také podle šéfky romského sdružení Romea Jarmily Balážové si lidé dopady přímé volby neuvědomují. Mnozí voliči sahají po rychlých řešeních extremistů.

Zdroj: ČTK

Neřešení chudoby a potíží Romů může do politiky vynést extremisty Foto: CTK.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.