Nedůvěru k Babišově vládě vysloví všechny politické strany

Všechny strany s výjimkou hnutí ANO uvedly, že budou ve středu hlasovat proti vyslovení důvěry jednobarevné vládě Andreje Babiše (ANO). V úterý to definitivně potvrdili i komunisté. Menšinový kabinet přijde před poslance podpořit prezident Miloš Zeman. Je ale téměř jisté, že vláda důvěru nezíská. Navíc je možné, že někteří poslanci budou navrhovat přerušení schůze v souvislosti s rozhodováním o možném pokračování Babišova trestního stíhání v případu Čapí hnízdo.

Schůze k důvěře vládě začne v 10:00, o hodinu později před poslanci vystoupí prezident. Babiš i prezident už otevřeně uvedli, že kabinet i podle jejich názoru důvěru nezíská. Zatím má hlasy jen v klubu ANO, který má 78 ze 200 poslanců. Proti vládě budou jednomyslně hlasovat i komunisté, kteří dosud zvažovali toleranci. Po úterním zasedání výkonného výboru KSČM to oznámil předseda strany Vojtěch Filip. Rozhodnutí zdůvodnil výhradami k programovému prohlášení i některým ministrům.

Také zástupci SPD vládě důvěru nevyjádří, potvrdil po úterní schůzce se Zemanem na Pražském hradě lídr hnutí Tomio Okamura. Vadí mu, že ANO nenabídlo SPD účast v kabinetu i kritické výroky některých ministrů na adresu SPD. Rovněž poslanecký klub pirátské strany se v úterý večer jednomyslně usnesl, že Piráti budou hlasovat proti vyslovení důvěry vládě.

Z některých poslaneckých klubů zaznívají hlasy, že sněmovní debata o důvěře vládě by se měla odložit. Část poslanců chce, aby ještě před ní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, zda má Babiše a prvního místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka vydat k stíhání, nebo ne. Výbor dal v úterý oběma politikům možnost vyjádřit se k případu Čapí hnízdo příští úterý.

„Situace celkově není před zítřejším (středečním) hlasováním nějaká, řekněme, nám nakloněná,“ řekl v úterý novinářům ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO). Ve Sněmovně prý ve středu uslyší „mnohé, různě vyfabulované příspěvky“. Jednání o důvěře vládě se podle Stropnického stane pro řadu opozičních politiků příležitostí se „na tématu vyprofilovat“.

Babišovu vládu prezident jmenoval 13. prosince. S žádostí o vyslovení důvěry musí kabinet předstoupit před Sněmovnu do 30 dnů od jmenování. Zákon nařizuje, že pro získání důvěry musí vláda získat nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců, nikoli většinu ze všech poslanců. Spíše k zajímavostem se řadí skutečnost, že pro to, aby se Sněmovna mohla usnášet, musí být v sále aspoň 67 poslanců. Pro získání důvěry by tedy mohlo teoretický stačit i pouhých 34 hlasů. Poslanci se vyslovují k vládě po jménech v abecedním pořádku od vylosovaného člena dolní komory.

Pokud kabinet důvěru nezíská, podá demisi a prezident jej pověří vládnutím do jmenování nové vlády. Zeman už avizoval, že by ji opět sestavoval Babiš a že tentokrát bude mít na jednání více času.

Zeman před poslanci promluvil i před čtyřmi lety, když Sněmovna projednávala důvěru tehdejší koaliční vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL že je programové prohlášení vlády porušením koaliční smlouvy.

 

 

Zdroj: ČTK

Nedůvěru k Babišově vládě vysloví všechny politické strany Foto: ČTK/Deml Ondřej: Andrej Babiš

reklama

Další články

 1. Mobilní internet LTE loni zrychlil až o třetinu

  Byznys ·

  Během loňského roku stoupla až o třetinu průměrná rychlost internetu v mobilních sítích. Nejrychlejší síť LTE měl Vodafone. Jeho rychlost meziročně vzrostla o 25 proce…

 2. Odklání si KLDR globální kryptoměnu?

  Bezpečnost ·

  Španělská bezpečnostní počítačová firma AlienVault zřejmě nalezla software, kterým si Severní Korea přesměrovává na svůj server globální kryptoměnu. Aplikace byla vytv…

 3. Má Visegrádská skupina svou budoucnost v EU?

  Společnost ·

  Sdružení čtyř států střední Evropy, tj. Česka, Polska, Slovenska a Maďarska, vzniklo na začátku roku 1991. Původně skupina vznikla za účelem spolupráce při integraci d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.