Nedívejte se jen na cenu cestovního pojištění, důležitý je i účel cesty a rozsah krytí

Pojišťovny doporučují Čechům uzavírat před cestou do zahraničí cestovní pojištění i přes to, že veřejné zdravotní pojištění v rámci zemí Evropské unie Čechům garantuje lékařsky nezbytnou péči. Existují však situace, jako je transport zraněné osoby do vlasti nebo spoluúčast, které toto pojištění nepokrývá. Cestovní pojištění proto doporučuje i Pavel Nesejt, ředitel serveru Finance.cz. Server mimo jiné dodává data pro první českou mobilní aplikaci srovnávající cestovní pojištění. Nesejt zároveň radí nezaměřovat se při výběru cestovního pojištění jen na cenu. Důležité je také znát účel cesty, od nějž bych lidé měli odvodit rozsah krytí.

Řada Čechů si přitom před cestou do zahraničí cestovní pojištění vůbec nezřídí, což je podle Nesejta zásadní chybou. „Ano, pokud pojedu do Rakouska a bydlím v Mikulově, tak si samozřejmě nebudu na tu krátkou cestu uzavírat cestovní pojištění. Obecně ale platí, že pojištěn do zahraničí být musím,“ řekl. 

Podle Nesejta je základem znát destinaci a účel svojí cesty, „v tu chvíli, kdy vím kam cestuji, tak je nejdůležitějším parametrem jednoznačně rozsah krytí. Co všechno mi ty všeobecné podmínky pojišťovny na té cestě pokrývají. Na které případné problémy jsem krytý“. Krytí pojišťovny často vyjadřují limity plnění pro léčebné výlohy, které by se podle Nesejta měly rovněž odvíjet od toho, kde a co v zahraničí chci na své cestě podnikat. „Pokud pojedu například do Spojených států, je jasné, že cena ošetření může být extrémně drahá. Tudíž toto krytí by mělo být neomezené. Pokud pojedu do Chorvatska..., tak jsou náklady na zdravotní péči menší. Tam ty limity krytí nemusí být neomezené ale postačí 3 až 5 milionů.“

Lidé by se proto neměli řídit při pořizování cestovního pojištění pouze cenou, radí Nesejt. „Tady se v žádném případě nemůžeme dívat jen na cenu pojistky jako takové, ale musíme si pečlivě přečíst všeobecné obchodní podmínky, podívat se na ty limity a krytí,“ řekl v rozhovoru pro rádio Zet ředitel serveru Finance.cz, který kromě dat pro mobilní aplikaci (aplikace je pro operační systém Android ke stažení ZDE) nabízí také kompletní srovnání cestovních pojištění nebo povinných ručení.

Průměrná výše pojistného plnění z cestovního pojištění dosahuje podle České asociace pojišťoven 14 tisíc korun. Náklady na zdravotní péči a repatriaci zraněného se ale mohou v nejzávažnějších případech vyšplhat i na několik milionů. České pojišťovny ročně evidují až 70 000 pojistných událostí z cestovního pojištění.

 

Celý rozhovor o situaci na trhu s cestovním pojištěním s ředitelem serveru Finance.cz Pavlem Nesejtem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Nedívejte se jen na cenu cestovního pojištění, důležitý je i účel cesty a rozsah krytí Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.