Nedostatky Obamacare: „Je založena na systému bohatým vezmi a chudým dej,“ říká Miller

Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se nepodařilo splnit jeden ze svých předvoleních slibů. Jde o zrušení systému zdravotního pojištění, který prosadil jeho předchůdce Barack Obama. Podle americké zpravodajky Hedviky Miller jde o reformu, kterou je skutečně zapotřebí nahradit něčím, co by fungovalo spravedlivěji. O nedostatcích Obamacare hovořila na rádiu Zet

Proti Trumpově náhradě za takzvanou Obamacare hlasovali i samotní republikáni, kteří se domnívali, že jde o příliš radikální změnu. Bílý dům nakonec uznal, že reforma Obamacare bude platit i nadále s tím, že nakonec sama zkolabuje.

Americké zdravotnictví představuje velice složitou strukturu. Je velmi nákladné, což jde ruku v ruce s kvalitními zdravotnickými službami. Příjmy lékařů jsou podle Miller „astronomické“. To je spojené i s tím, že používají nejdražších, nejnovějších a nejkvalitnějších technických vymožeností. „V praxi to znamená, že například ošetření tržné rány na čele a návštěva pohotovosti přijde na 10 000 tisíc dolarů, což je čtvrt milionu korun. Pojišťovny v takových případech hradí většinou kolem 80 procent, a to ještě až po povinné odpočitatelné částce, která většinou představuje asi 3000 dolarů,“ řekla Miller pro rádio Zet.

„Bohatým vezmi, chudým dej“

Za zvýšením zdravotního pojištění stojí podle Miller právě reforma Obamacare. Ta je založená i podle ní i pojišťovacích agentů na systému „bohatým vezmi a chudým dej.“ Obyvatelé USA, kteří se pohybují na hranici chudoby nebo nechtějí pracovat, pak za zdravotní pojištění platí minimální poplatek. Lidem s průměrným nebo nadstandardním příjmem se naopak cena zdravotního pojištění ztrojnásobila.

„Zdravotní pojištění je povinné pro každého občana USA, pojišťovny musí pojistit každého a to i nemocného pacienta, děti mohou zůstat na pojistce s rodiči do 26 let. Obamacare navíc pokutuje každého, kdo se této povinnosti nechce účastnit,“ uvedla Miller. Za chudé a nemocné poté musí platit účty jedinci, kteří se nepohybují na hranici chudoby. Ta dosahuje příjmu 16 000 dolarů ročně (asi 400 tisíc korun).

Absence přijatelného protinávrhu 

Problém Trumpova neúspěchu nahradit Obamacare fungujícím systémem spočíval v tom, že administrativa nové americké hlavy státu neměla připravený přijatelný plán. Trump totiž navrhoval zrušení povinnosti zdravotního pojištění. Dále měl v úmyslu snížit dotace pro chudé. Američanům chtěl rovněž umožnit využívat ve větší míře nestátní pojišťovny.

Demokraté společně s umírněnějšími republikány v Kongresu jsou toho názoru, že není možné ze dne na den nechat bez pojištění miliony lidí. Američané by pak přišli o možnost zdravotní péče. Chudší vrstvě se z federálních zdrojů pak například platí hospitalizace, péče o těhotné, novorozence nebo pro psychicky nemocné osoby.

„Současná situace ve zdravotnictví je v USA skutečné neúnosná vzhledem k ceně pojistek a poplatků u doktora. Pokus o zrušení Obamacare bude mít ještě dohru. Skutečně jde ale o to, aby se tato reforma nahradila něčím jiným, něčím co by fungovalo a bylo spravedlivé pro všechny,“ ukončila Miller. 

 

 

Celý rozhovor s americkou zpravodajkou rádia Zet Hedvikou Miller si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Nedostatky Obamacare: „Je založena na systému bohatým vezmi a chudým dej,“ říká Miller Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

  Byznys ·

  Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale nechávají na největších polích nedokončen rekordní počet …

 2. Pět map demonstrující limity čínské moci

  Společnost ·

  Východní Asie se dělí na čtyři části. Konkrétně jde o pacifické souostroví, čínskou pevninu, Korejský poloostrov a Indočínu. Východní Asie je, co se týče hospodářství,…

 3. V dubnu se v Praze otevře uruguayský konzulát

  Komerční sdělení ·

  Budoucí honorární konzulka Uruguaye, Adriana Dergam, ve středu 22. března oznámila otevření uruguayského konzulátu v Praze. K samotnému otevření dojde v dubnu letošníh…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.