Nedostatek zájemců o práci snižuje dynamiku růstu průmyslu

Růst českého průmyslu setrval v červenci v solidní kondici. Mírné snižování jeho dynamiky způsobil nedostatek pracovních sil a s tím související tlak na růst mezd. Tvrdí to alespoň analytici. Průmyslová výroba v červenci zrychlila meziroční růst na 3,3 % po červnovém revidovaném růstu tři procenta. Průměrný dosavadní růst průmyslu však letos činí 5,5 procenta. Jde přitom o nejvyšší hodnotu od roku 2011.

„Průmyslová produkce v červenci meziročně vzrostla o 3,3 procenta a její dynamika zůstala pod celoročním průměrem 5,5 procenta,“ uvedl analytik ING Bank Jakub Seidler. Meziměsíční pokles o deset procent byl dán vlivem celozávodních dovolených. Ačkoli červencový růst průmyslu skončil za odhady analytiků, není podle něj třeba slabší číslo vnímat negativně.

Za zmínku podle analytika Generali Investments Radomíra Jáče stojí fakt, že průmyslová výroba sice zaostala za očekáváním trhu, meziroční růst průmyslových tržeb a zakázek však byl v červenci velmi slušný a celkový obrázek je stále pozitivní. Tuzemský průmysl profituje jak z růstu domácí poptávky, tak z příznivého vnějšího prostředí, což se pozitivně projevuje na exportech, dodal.

K důvodům ztráty dynamiky patří podle analytika Cyrrusu Lukáše Kovandy ochabování poptávky po automobilech, klíčovém tuzemském průmyslovém a vývozním artiklu. Dále upozornil na to, že se českému průmyslu za stávající situace na trhu práce nedostávají až desetitisíce vhodných pracovníků. Připomněl také s tím související sílící tlak na růst mezd, který společně s posilující korunou snižuje konkurenceschopnost tuzemské průmyslové výroby a exportu. „V následujících měsících budeme svědky slábnoucí dynamiky českého vývozu a navázaného průmyslu,“ podotkl.

Problémem průmyslu je nedostatek pracovních sil, který je patrný v tlaku na růst mezd, souhlasil analytik společnosti Deloitte David Marek. Průměrná mzda se v průmyslu meziročně zvýšila o 7,4 procenta. Vzhledem k tomu, že produktivita práce stoupla o 1,4 procenta, je podle něj zřejmé, že jednotkové mzdové náklady stoupají.

Seidler míní, že podle dosavadních předstihových indikátorů by měla solidní dynamika průmyslu pokračovat i nadále, ačkoli v mírně slabším tempu než v první polovině letošního roku. „Za celý rok 2017 může růst průmyslové výroby dosáhnout až 4,5 procenta, což by bylo zrychlení v porovnání s růstem 3,5 procenta, který průmyslová výroba vykázala v roce 2016,“ doplnil Jáč.

 

 

Zdroj: ČTK

Nedostatek zájemců o práci snižuje dynamiku růstu průmyslu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.