Nedělní test ověřil schopnost nést „velkou“ jadernou hlavici, tvrdí KLDR

Severní Korea dnes označila nedělní odpálení své balistické rakety za test nového modelu střely středního až dlouhého doletu. Zkušební vypuštění střely bylo úspěšné a jeho cílem bylo ověřit schopnost rakety nést „velkou a těžkou jadernou hlavici“, sdělila oficiální severokorejská tisková agentura KCNA.

Agentura dodala, že střela byla odpálena pod co největším úhlem, aby nijak neovlivnila bezpečnost sousedních zemí. Raketa nazvaná Hwasong-12 urazila 787 kilometrů a vylétla do výšky až 2111,5 kilometrů, uvedla KCNA podle agentury Reuters.

O testování severokorejské balistické rakety informovala jako první jihokorejská tisková agentura Jonhap. Zkouška se podle Jonhap uskutečnila v neděli ráno místního času (sobota 22:30 středoevropského času), střela byla odpálena z odpalovacího střediska u města Kusong na severozápadě země a dopadla do Japonského moře. Šlo o první raketový test od doby, co se úřadu ve středu ujal nový prezident Jižní Koreje, a druhou zkoušku od 29. dubna, kdy KLDR neúspěšně testovala balistickou raketu.

Mezinárodní společenství další severokorejský raketový test vesměs odsoudilo. Nový jihokorejský prezident Mun Če-in test označil za „nebezpečnou provokaci“, Bílý dům vyzval k zesílení sankcí vůči KLDR, proti zkoušce ostře protestovalo i Tokio. Čína nabádala ke zdrženlivosti, poukázala ale na to, že test je v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil nad novým severokorejským raketovým testem znepokojení.

Testy raket zakazují Severní Koreji rezoluce Rady bezpečnosti OSN. USA kvůli zbrojním testům Severní Koreje zpřísnily tento měsíc vůči KLDR své sankce. Američtí vládní činitelé v čele s prezidentem Donaldem Trumpem dali opakovaně najevo, že USA jsou odhodlané přimět KLDR k ukončení jaderného a raketového programu všemi prostředky, v nezbytném případě včetně vojenských.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Nedělní test ověřil schopnost nést „velkou“ jadernou hlavici, tvrdí KLDR Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. USA si stojí za svým, volný obchod si nepřejí

    Společnost ·

    Odsoudit protekcionismus a přihlásit se k volnému obchodu se ministrům financí a šéfům centrálních bank skupiny ekonomicky nejvyspělejších států G7 na dvoudenní schůzc…

  2. Microsoft už nebojuje proti Linuxu, jde mu naproti

    Tech ·

    Softwarová firma Microsoft oznámila, že tři verze svobodného a otevřeného počítačového operačního systému Linux - Ubtuntu, Suse a Fedora - budou k mání na Windows Stor…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.