Šándor: DPP věnuje pozornost bezpečnosti v metru, problém je ale odmítání turniketů

Rusko v pondělí zažilo po sedmi letech další bombový útok v metru. Exploze si vyžádala zatím 11 mrtvých a pět desítek zraněných. Teroristický útok mimo jiné vzbuzuje otázku, jak bezpečné je pražské metro. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora je z hlediska technologického řízení provozu bezpečné. I Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) věnuje bezpečnosti dostatečnou pozornost. Problémem však jsou politická rozhodnutí magistrátu, který například odmítá zavedení turniketů, nebo fakt, že pražské metro není subjektem kritické infrastruktury.

Právě absenci turniketů ve stanicích pražského metra Šándor kritizoval z hlediska bezpečnosti na rádiu Zet. „(Turnikety) je věc, která minimálně omezenému počtu pracovníků ve stanicích, kteří ji mají na starosti, dá možnost stanici uzavřít, když se něco děje. Dnes nemají žádnou možnost stanici uzavřít, pokud se dole něco děje,“ řekl s tím, že často je navíc na stanici pouze jeden dozorčí člověk. 

Zvýšení počtu pracovníků nebo policistů je podle Šándora další věc, která zvýší bezpečnost pražského metra. Zároveň ale přiznává, že stoprocentní bezpečnost v metru se zaručit nedá. „Když se někdo rozhodne, že se ve vlaku odpálí a zachová chladnou mysl, bude se umět s pocitem, že pronesl něco tak hrozného, vyrovnat tak, že to na něm nikdo nepozná, tak se obávám, že proti tomu není řešení,“ řekl bezpečnostní expert.

Pražské metro také není subjektem kritické infrastruktury, protože neoperuje po celém území České republiky. „To je něco, čemu nejsem schopen vůbec uvěřit, že něco může být takto postaveno. Kdyby bylo subjektem kritické infrastruktury, tak by ze zákona na něj vyplývaly další povinnosti,“ uvedl Šándor bez bližších podrobností.

Kdo stojí za útokem v Petrohradě

Ruská policie pondělní explozi v petrohradském metru vyšetřuje jako teroristický čin, ale nevylučuje ani jiné možnosti. Podle Šándora ale byl ve výbušnině nalezen šrapnel. O úmyslu škodit tak nemůže být pochyb.

Podle posledních informací byl atentátník Kyrgyz s ruským občanstvím. Uvedla to dnes agentura AFP. Ruské úřady se k tomu zatím nevyjádřily. Podle Šándora k pachateli vede samotná výbušnina. „Každá výbušnina má takzvaně svoje vlastní otisky prstů. To znamená, že ti tvůrci výbušnin mají svoje postupy. Buď je někdo naučil, nebo si je sami vynalezli. Je to jen otázka času, kdy Rusové budou vědět nebo se budou důvodně domnívat, kdo stojí za výrobou výbušniny,“ uvedl.

Možností však podle Šándora moc není. Mohla to být odplata sunnitských džihádistů za ruské angažmá v syrském konfliktu na straně Bašára Asada. Na možnost této hrozby upozorňoval bezpečnostní expert již v minulosti. „Pak to může být i odplata za domácí politiku vůči Zakavkazsku,“ dodal.

 

 

Celý rozhovor s bezpečnostním expertem Andorem Šándorem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Šándor: DPP věnuje pozornost bezpečnosti v metru, problém je ale odmítání turniketů Foto: GagliardiImages / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Bombový útok v Petrohradu má nejméně 11 obětí

    Společnost ·

    Nejméně 11 mrtvých a pět desítek zraněných si dnes vyžádal výbuch trhaviny v petrohradském metru. Policie explozi vyšetřuje jako teroristický čin, ale nevylučuje ani j…

  2. Nejziskovější automobilkou loňského roku je BMW

    Byznys ·

    Nejziskovější automobilkou na světě byl v loňském roce německý výrobce luxusních vozů BMW. Dosáhl desetiprocentního podílu provozního zisku na celkových tržbách. Druhé…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.