ČNB udělila jeden z největších peněžitých trestů ve své historii

Jeden z největších českých obchodníků s cennými papíry firma BH Securities, musí uhradit pokutu ve výši 10 milionů korun za porušení zákona, kterého se měla dopustit v letech 2009 až 2012. Česká národní banka (ČNB) ve svém rozhodnutí z počátku června viní firmu celkem z devíti pochybení týkajících se obezřetného poskytování investičních služeb. BH Securities podle deníku E15 označuje trest za nezákonný a bude se bránit právní cestou.  

Deník píše, že jde o jeden z nejvyšších peněžitých trestů v historii tuzemského kapitálového trhu. „Pokuta je o třetinu vyšší než celoroční zisk BH Securities z poslední známé účetní uzávěrky 2013,“ uvádí E15.

BH Securities podle ČNB mimo jiné nedostatečně kontrolovala, jakým způsobem nasmlouvaní zprostředkovatelé prodávali produkty firmy, nenabízela dost informací o možném riziku spojeném s investicemi a ani nezkoumala, zda mohou klienti vzhledem ke svým znalostem pochopit možná rizika či zda investice není nadměrná vůči jejich majetkové situaci.

„ČNB nezjistila žádné pochybení, v jehož důsledku by došlo k poškození zákazníků či jejich finanční újmě. I vzhledem k tomu společnost BH Securities považuje výši vyměřené pokuty za zcela nepřiměřenou a vybočující z dosavadní praxe ČNB. Proti rozhodnutí se budeme bránit podáním žaloby,“ cituje deník E15 ředitele firmy Zdeňka Lepku.

 

Zdroj: ČTK

 

ČNB udělila jeden z největších peněžitých trestů ve své historii Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.