Navalnyj žádá registraci za prezidentského kandidáta, úřady ji však zatrhly

Ruský protikorupční bloger Alexej Navalnyj předal ústřední volební komisi dokumenty potřebné k registraci za kandidáta v prezidentských volbách, které se budou konat příští rok v březnu. Oznámila to dnes ruská rozhlasová stanice Echo Moskvy. Šéfka komise Ella Pamfilovová Navalného upozornila, že jako odsouzený se voleb nemůže zúčastnit.

Navalnyj byl letos v květnu pravomocně odsouzen na pět let podmínečně za okradení lesnického podniku Kirovles. Politik, považovaný za hlavní postavu ruské opozice, soudní proces označil za politický a za projev snahy Kremlu zbavit se nepohodlného kritika a soupeře Vladimira Putina. Navzdory zamítavému stanovisku volební komise hodlá Navalnyj na své kandidatuře trvat.

V minulých dnech Navalnyj získal dostatečné množství hlasů, aby se o kandidaturu mohl ucházet. O víkendu se příznivci opozičního politika sešli ve dvaceti ruských městech. Ruské zákony vyžadují, aby prezidentského kandidáta podpořilo nejdřív minimálně 500 lidí. Teprve pak následuje druhý krok, tedy shromáždění nejméně jednoho milionu podpisů.

Ruská ústřední volební komise však odmítla zaregistrovat opozičního předáka Alexeje Navalného jako kandidáta v březnových prezidentských volbách. Jako důvod uvedla pravomocné odsouzení za závažný trestný čin. Informovala o tom agentura TASS. Podle ní 12 členů komise hlasovalo pro odmítnutí Navalného, zatímco jeden z členů se hlasování zdržel.

Navalnyj podle agentury Reuters uvedl, že vyzývá k bojkotu voleb. V nich je podle průzkumů jasným favoritem dosavadní prezident Vladimir Putin.

 

Zdroj: ČTK

Navalnyj žádá registraci za prezidentského kandidáta, úřady ji však zatrhly Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. E-shopy dnes spouští povánoční výprodeje

    Byznys ·

    Internetové obchody spouští téměř ihned po rozbalení vánočních dárků povánoční výprodeje. Cílí tak na ty, kteří dostali pod stromeček hotovost. Kamenné prodejny se zák…

  2. Zájem turistů o KLDR klesl od června o polovinu

    Společnost ·

    V důsledku zvýšeného napětí kolem KLDR se podnikání cestovních kanceláří vozících turisty do této země od června snížilo o polovinu. V rozhovoru pro server CNN to uved…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.