NATO otevřelo v Litvě nový velitelský štáb. Má jít o důkaz přítomnosti aliance v regionu

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg a litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová včera v litevském Vilniusu slavnostně otevřeli nový velitelský štáb aliančních vojsk NATO. Armádní středisko má být důkazem zvýšené přítomnosti NATO v regionu. Je jedním ze šesti středisek, která budou kromě tří pobaltských států fungovat i v Polsku, Rumunsku a Bulharsku.

Podle Stoltenberga je nově otevřený štáb součástí plánu NATO na posílení kolektivní bezpečnosti členských států aliance a jejich akceschopnosti. Velení NATO tak podle Stoltenberga „vysílá signál o tom, že žádný členský stát aliance nezůstane osamocen,“ citovala generálního tajemníka NATO baltská agentura BNS.

Otevření armádního střediska NATO, které bude sídlit v sídle litevského generálního štábu, doprovázely přelety maďarských stíhacích letounů Gripen, které v rámci alianční spolupráce nyní chrání vzdušný prostor pobaltských zemí.

Rozhodnutí o vytvoření štábních struktur ve východních členských zemích aliance padlo na loňském summitu NATO ve Walesu. Jejich hlavním úkolem je plánování a koordinace akcí v operačním prostoru sil rychlého nasazení.

 

Zdroj: ČTK

NATO otevřelo v Litvě nový velitelský štáb. Má jít o důkaz přítomnosti aliance v regionu Foto: Jens STOLTENBERG Zdroj: ČTK/AP/Mindaugas Kulbis

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.