NATO a finance. Kdo kolik platí?

Severoatlantická aliance (NATO) a členské závazky vůči ní se díky novému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se v poslední době stávají ožehavým tématem. Znovu toto téma ožilo tento víkend, kdy byla na návštěvě v Bílém době německá kancléřka Angela Merkelová. Trump při této příležitosti zdůraznil, že ne všechny země se na společné obraně spravedlivě podílejí. Mezi ně patří i Německo. Rozhodli jsme se tak zaměřit na to, jak NATO vlastně funguje:

Ve své předvolební kampani se Trump směrem k NATO nevyjadřoval nijak pozitivně. Tehdy několikrát zpochybnil její úlohy a závazky. Prohlásil například, že země jako Pobaltí nestojí za to, aby je Spojené státy bránily v případě napadení. Zpochybnil tím závazek, který vyplývá z členství v NATO, že její členové vyrazí na pomoc té členské zemi, která je napadena. Svá slova tehdy zdůvodňoval tím, že země v Evropě nedávají na společnou obranu tolik, kolik by dávat měly a že tento stav je pro Spojené státy neúnosný.

Od té doby Trump svoji rétoriku směrem k NATO poněkud zmírnil a i v rámci setkání s Merkelovou opět ujistil, že podporuje Severoatlantickou alianci. Stále mu však vadí, že Evropa neplní to, co má.

NATO a národní rozpočty

NATO je založena na principu kolektivní obrany. Útok proti jednomu nebo více členům je tedy považován za útok proti všem.  K tomu, aby tento nápad mohl fungovat, je důležité, aby měli všichni členové své ozbrojené síly v dobrém stavu. Proto NATO stanovuje oficiální cíl, který stanovuje, kolik by členské státy měly za obranu utratit. V současné době činí tento cíl 2 % hrubého domácího produktu (HDP). Neexistuje ale žádný trest pro toho, kdo dvouprocentní hranici nesplňuje.

Vlastně pouze 5 z 28 členských států aliance plní tento závazek. Jsou to právě Spojené státy, Estonsko, Řecko, Polsko a Velká Británie Zbytek zaostává. Německo letos chce utratit na obranu 1,2 % HDP, Francie 1,79 % HDP. Belgie, Španělsko a Lucembursko utratí méně než 1 % HDP.

Severoatlantická aliance má svůj vlastní vojenský rozpočet v hodnotě 1,4 miliardy dolarů, který se používá k financování některých operací a strategického řídícího centra NATO, jakož i na odborné přípravy a výzkum. To je ale nepatrná částka ve srovnání s celkovými výdaji na obranu zemí NATO, které podle odhadů budou v roce 2017 činit více než 921 miliard dolarů.

Aliance má také civilní rozpočet ve výši 252 milionů dolarů, který se používá především k financování ústředí NATO v Belgii a jeho správu.

Proč je dodržování 2 % cíle problém

Mnozí odborníci poukazují na to, že dvouprocentní cíl je problematický. Důvod je jednoduchý. Některé členské země nemají dostatečně velké armády, aby bylo možné rychle navýšit její financování. I to je důvod, proč na summitu v roce 2014 byl pro „opozdilce“ stanoven rok 2024, do kdy mají zvýšit své snahy. Samotná NATO varovala, že rozpočtová rozhodnutí musí být založena na strategickém plánování. 

Je ale pravdou, že v loňském roce zvýšilo své obranné rozpočty 22 z 28 členů NATO. Pokud bychom Spojené státy z odstranily z výpočtů, tak v roce 2016 skupina zvýšila své výdaje o 3,8 %. Včetně USA vzrostly celkové výdaje o 2,9 %.

 

 

Zdroj: CNN, Zet

 

 

NATO a finance. Kdo kolik platí? Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Od koučinku čekejte dřinu i respekt

  Byznys ·

  Stále více lidí, kteří ve svém životě chtějí dosáhnout změny a osobního rozvoje, si na pomoc zvou profesionální kouče. Na rádiu Zet jsme se proto zeptali specialisty n…

 2. Kosmonauty NASA čeká série tří směn v ISS

  ·

  Členové posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se v nadcházejících týdnech chystají na sérii tří pracovních směn vně orbitálního komplexu. Na svém webu to uvedla a…

 3. Norsko chce postavit první lodní tunel na světě

  Tech ·

  Norsko díky svému Lærdalskému tunelu drží prvenství v délce silničních tunelů. Nyní si chce připsat další. Země se snaží jako první na světě postavit tunel pro lodě, k…

 4. Severní Korea testovala nový raketový motor

  Společnost ·

  Severní Korea provedla test nového raketového motoru. V neděli to agenturám Reuters a AFP oznámily severokorejská média. Zkoušce, která podle státních médií KLDR zname…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.