NATO a EU rozvíjí obranné strategie proti „hybridní válce“ použité Ruskem na Ukrajině

Severoatlantická aliance (NATO) a Evropská unie chtějí více spolupracovat na obraně proti takzvané hybridní válce. Dohodly se na tom na společném jednání v turecké Antalyi. Hybridní válkou se míní použití neoznačených ozbrojených jednotek, mediální propagandy a ekonomického nátlaku proti konkrétní zemi. Podle NATO ji Rusko použilo proti Ukrajině, informuje agentura Reuters.

Podle kritiků nebyla Severoatlantická aliance dobře připravena na to, aby se vypořádala s nekonvenční taktikou stínového záškodnického boje, jako jsou kybernetické útoky, informační válka a používání neregulérního způsobu ozbrojeného boje. Ruští vojáci bez insignií, kteří dostali přezdívku „zelení mužíčci“, pronikli na Krym předtím, než Moskva loni anektovala tento původně ukrajinský region.

Podle vojenského velitele NATO, generála amerického letectva Philipa Breedlovea se Ukrajina stala terčem širší diplomatické, propagandistické, vojenské a ekonomické kampaně. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil, že se dohodl s vysokou představitelkou EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federicou Mogheriniovou na „zintenzivnění spolupráce NATO-EU v boji proti hybridnímu válčení“.

„Zajistíme, že strategie, které rozvíjíme, se budou vzájemně doplňovat, takže můžeme spolupracovat rychle a účinně v případě hybridní hrozby proti některému z našich členů,“ řekl Stoltenberg na tiskové konferenci.

Představitelé NATO zkoumají, jak by měli reagovat na případnou operaci podobnou té na Krymu v pobaltských zemích, jako jsou Estonsko nebo Lotyšsko, které jsou členy aliance a v nichž žije početná ruská menšina. Podle Reuters alianci a unii v této souvislosti znepokojují údajně záměrné ruské dezinformace o roli Ruska a jeho cílech.

Mogheriniová již vypracovává plán reakce EU, který bude patrně zahrnovat prozápadní televizní a rozhlasové vysílání v ruském jazyce pro etnické Rusy žijící v bývalých sovětských republikách.

„Čelíme sofistikované dezinformační a radikalizující se kampani. Naší nejlepší zbraní proti dezinformacím jsou informace založené na našich hodnotách demokracie, svobody projevu a otevřené společnosti,“ řekl k tomu Stoltenberg.

Dvoudenní zasedání skončilo včera. Kromě tohoto tématu se ministři zahraničí zemí Severoatlantické aliance, z nichž většina je i v EU, zabývali i uprchlickou krizí na jihovýchodě Evropy. Za Českou republiku se schůzky zúčastnil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

 

Zdroj: ČTK

 

NATO a EU rozvíjí obranné strategie proti „hybridní válce“ použité Ruskem na Ukrajině Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. ING Bance v Česku loni vzrostl zisk o 64 procent

    Byznys ·

    Tuzemské pobočce ING Bank loni stoupl čistý zisk na 344 milionů korun. V meziročním srovnání jde o čtyřiašedesátiprocentní nárůst. Celková výše aktiv se bance loni sní…

  2. Začíná populární filmový festival v Cannes

    ·

    Dnes večer se v jihofrancouzském městě Cannes uskuteční slavnostní zahájení 68. ročníku tamního mezinárodního filmového festivalu. Úvodním snímkem bude francouzské dra…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.